| Autor: redakcja11

Notowania zbóż i oleistych. Rzepak drożeje dziewiątą sesję z rzędu (17.10.2016)

Soja i rzepak zaczęły tydzień od kontynuacji wzrostów. Unijny kontrakt na rzepak podrożał w poniedziałek o 3 euro (seria najbliższa) do 391,5 eur/t. Była to dziewiąta sesja wzrostowa z rzędu, w czasie których najbliższa seria rzepaku zyskała na wartości 15,75 eur/t (4,2%).

Notowania zbóż i oleistych. Rzepak drożeje dziewiątą sesję z rzędu (17.10.2016)

Notowania zbóż i oleistych

W ocenie Andrzej Bąka z e-WGT, wzrostom notowań rzepaku sprzyja mniejsza unijna produkcja i wysokie ceny ropy oraz olejów roślinnych. Do tego doszły opóźnienia zbiorów canoli w Kanadzie z powodu wczesnych opadów śniegu oraz rosnące, od trzech sesji, notowania soi w Chicago.
 

Soja podrożała wczoraj w Chicago o 1,6% i 3,4% w ciągu trzech ostatnich sesji (kontrakt z najbliższym terminem wykonania). W poniedziałek soja wspierana była przez nadzwyczaj silne dane eksportowe, pokazujące wywóz aż 2,5 mln ton amerykańskich nasion w ostatnim tygodniu. Także przerób krajowy (USA) soi we wrześniu był powyżej oczekiwań analityków (wg NOPA wyniósł 3,522 mln t). Warto jednak mieć świadomość, że potencjał wzrostowy soi jest mocno ograniczony przez trwające w USA, rekordowo dobre, zbiory. Także wczesne prognozy dla Ameryki Południowej są bardzo dobre (dla Brazylii rekordowe), po słabym sezonie 2015/16.
 

Kontrakty na zboża zamknęły poniedziałkową sesją w sposób mieszany. Pszenica lekko drożała po obu stronach Atlantyku, podczas gdy rosnąca podaż kukurydzy z nowych zbiorów wymusiła lekką przecenę kukurydzy. Ostatnie zwyżki amerykańskich kontraktów na zboża wywołane są falą zamykania krótkich pozycji spekulacyjnych, szczególnie w pszenicy, w której inwestorzy finansowi posiadali rekordowe zaangażowanie.
 

W Chicago, fundusze hedgingowe kupiły netto ok.: 9 tys. kontraktów soi i tylko 2 tys. pszenicy, ale były neutralne na rynku kukurydzy.

Na początku sezonu 2016/17, tempo wysyłek eksportowych amerykańskiej kukurydzy o blisko 80% przewyższa to sprzed roku, dla pszenicy jest o 28%, a dla soi o 14% wyższe. (Także unijny eksport pszenicy jest teraz o 17% wyższy w stosunku do analogicznego okresu w sezonie 2015/16).

 

Czytaj dalej nanastępnej stronie...

Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!