Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Notowania zbóż i oleistych. Rzepak drożeje dziewiątą sesję z rzędu (17.10.2016)

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Soja i rzepak zaczęły tydzień od kontynuacji wzrostów. Unijny kontrakt na rzepak podrożał w...

Soja i rzepak zaczęły tydzień od kontynuacji wzrostów. Unijny kontrakt na rzepak podrożał w poniedziałek o 3 euro (seria najbliższa) do 391,5 eur/t. Była to dziewiąta sesja wzrostowa z rzędu, w czasie których najbliższa seria rzepaku zyskała na wartości 15,75 eur/t (4,2%).


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Notowania zbóż i oleistych

W ocenie Andrzej Bąka z e-WGT, wzrostom notowań rzepaku sprzyja mniejsza unijna produkcja i wysokie ceny ropy oraz olejów roślinnych. Do tego doszły opóźnienia zbiorów canoli w Kanadzie z powodu wczesnych opadów śniegu oraz rosnące, od trzech sesji, notowania soi w Chicago.
 

Soja podrożała wczoraj w Chicago o 1,6% i 3,4% w ciągu trzech ostatnich sesji (kontrakt z najbliższym terminem wykonania). W poniedziałek soja wspierana była przez nadzwyczaj silne dane eksportowe, pokazujące wywóz aż 2,5 mln ton amerykańskich nasion w ostatnim tygodniu. Także przerób krajowy (USA) soi we wrześniu był powyżej oczekiwań analityków (wg NOPA wyniósł 3,522 mln t). Warto jednak mieć świadomość, że potencjał wzrostowy soi jest mocno ograniczony przez trwające w USA, rekordowo dobre, zbiory. Także wczesne prognozy dla Ameryki Południowej są bardzo dobre (dla Brazylii rekordowe), po słabym sezonie 2015/16.
 

Kontrakty na zboża zamknęły poniedziałkową sesją w sposób mieszany. Pszenica lekko drożała po obu stronach Atlantyku, podczas gdy rosnąca podaż kukurydzy z nowych zbiorów wymusiła lekką przecenę kukurydzy. Ostatnie zwyżki amerykańskich kontraktów na zboża wywołane są falą zamykania krótkich pozycji spekulacyjnych, szczególnie w pszenicy, w której inwestorzy finansowi posiadali rekordowe zaangażowanie.
 

W Chicago, fundusze hedgingowe kupiły netto ok.: 9 tys. kontraktów soi i tylko 2 tys. pszenicy, ale były neutralne na rynku kukurydzy.

Na początku sezonu 2016/17, tempo wysyłek eksportowych amerykańskiej kukurydzy o blisko 80% przewyższa to sprzed roku, dla pszenicy jest o 28%, a dla soi o 14% wyższe. (Także unijny eksport pszenicy jest teraz o 17% wyższy w stosunku do analogicznego okresu w sezonie 2015/16).

 

Czytaj dalej nanastępnej stronie...


1 2

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Luty przyniósł jeszcze większy import rzepaku i oleju rzepakowego do Polski
 • Luty przyniósł jeszcze większy import rzepaku i oleju rzepakowego do Polski

  W styczniu i lutym tego roku zaimportowano do Polski 151.428 ton rzepaku (w tym 62.155 ton w styczniu), głównie z Czech, Słowacji i Rumunii. Jest to wynik prawie dwukrotnie większy niż przed rokiem.
 • Produkcja mięsa w Europie przesuwa się na wschód
 • Produkcja mięsa w Europie przesuwa się na wschód

  Przeobrażenia gospodarcze i polityczne powodują zmiany w każdej branży. Sektor mięsa w UE jest tego idealnym przykładem – stopniowo, ale nieustannie zmniejsza się produkcja w „starej UE”...
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej

  IUNG-PIB zgodnie z wymogami Obwieszczenia opracował wartości klimatycznego bilansu wodnego dla wszystkich gmin Polski (2478 gmin) oraz w oparciu o kategorie gleb określił w tych gminach aktualny...
 • play Ceny skupu zbóż w Polsce większe o 20%
 • Ceny skupu zbóż w Polsce większe o 20%

  Końcówka sezonu zbioru zbóż charakteryzuje się zmniejszonym podażem ziarna i delikatnie rosnącymi cenami skupu. Na terenie Polski, ceny skupu zbóż konsumpcyjnych są większe o 20% w...
 • Glifosat ostatecznie na 5 lat
 • Glifosat ostatecznie na 5 lat

  27 listopada br. w Brukseli podczas spotkania Komitetu Odwoławczego osiągnięto porozumienie odnośnie przedłużenia zezwolenia glifosatu w Unii Europejskiej na 5 lat.
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl