| Autor: redakcja11

Notowania zbóż i oleistych. Spadki notowań soi przybrały na sile (7.07.2016)

Na zamknięciu wczorajszej sesji w Chicago najbliższe serie soi i śruty sojowej potaniały o 4%-5%. Po gwałtownych spadkach na rynku kukurydzy, przyszedł czas na urealnienie notowań soi w Chicago.

Notowania zbóż i oleistych. Spadki notowań soi przybrały na sile (7.07.2016)

Notowania zbóż i oleistych

Jak podaje Andrzej Bąk z e-WGT, wyparowują nadzieje na problemy pogodowe w USA, na najbliższy weekend zapowiadane są kolejne opady na Środkowym-Zachodzie Satnów Zjednoczonych. Meteorolodzy prognozują, że La Nina (gorąca i sucha pogoda na głównych terenach amerykańskich upraw) może pojawić się dopiero we wrześniu i nie wpłynie negatywnie na plony, a wręcz przeciwnie będzie to korzystne na etapie zbiorów.

Notowania amerykańskiej kukurydzy i pszenicy zyskiwały mocno na wartości na otwarciu amerykańskiej dziennej sesji, ciągnąc w górę wyceny unijnych kontraktów. 

Zamknięcie dnia w Paryżu przypadło w fazie wzrostowej dla kukurydzy i pszenicy w Chicago, stąd unijna pszenica i kukurydza (najbliższe serie) zamknęły dzień wzrostem o 2 euro/t  (1,2%-1,3%).  Unijny kontrakt na rzepak zamknął dzień na poziomie neutralnym, opierając się przecenie kompleksu sojowego i canoli.

W kolejnych godzinach, amerykańskiej sesji, notowania kukurydzy i pszenicy zawróciły w dół, w konsekwencji pszenica zamknęła dzień blisko 1% stratą (seria najbliższa) i pogłębiła wieloletnie minima. Notowania kukurydzy (seria najbliższa) zakończyły sesję na symbolicznym minusie dzięki  nadziei na wzrost amerykańskiego eksportu.

W czwartek CONAB obniżył, do 69,1 mln ton, oficjalną prognozę produkcji kukurydzy w Brazylii w sezonie 2015/16, w porównaniu z 76,2 mln ton w raporcie z czerwca. Różnica wynosi około 10 mln ton i wspiera idee silniejszego eksportu amerykańskiego ziarna.

CONAB zachował bez zmian swoje szacunki produkcji soi w Brazylii w sezonie 2015/16 na poziomie 95,6 mln ton.

Czwartkowe tygodniowe dane EIA były prospadkowe dla kukurydzy, ponieważ pokazały spadek produkcji bioetanolu w USA i wzrost zapasów.


Czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
źródło: