| Autor: redakcja1

Notowania zbóż i oleistych. Spadki notowań zbóż i oleistych wyhamowały (22.06.2016)

Korzystne deszcze na Środkowym Zachodzie USA zmniejszają obawy pogodowe i skłoniły do redukcji długich pozycji posiadanych przez kapitał spekulacyjny w kukurydzy.

Notowania zbóż i oleistych. Spadki notowań zbóż i oleistych wyhamowały (22.06.2016)
Także w środę fundusze hedgingowe kontynuowały (od)sprzedaż kontraktów na kukurydzę w Chicago, jednak skala była już dużo mniejsza niż dzień wcześniej, stąd przecena najbliższej serii sięgnęła wczoraj niespełna 1%, w porównaniu do 6% we wtorek. Ocenia się, że wczoraj kapitał spekulacyjny sprzedał netto 10,5 tys. kontraktów na kukurydzę, w porównaniu do 47,5 tys. dzień wcześniej. Nadal jednak spekulanci mogą mieć kupionych netto po ok. 200 tys. kontraktów na kukurydzę i podobną ilość w przypadku soi. Obawy o pogodę w lipcu i sierpniu, kiedy to szacowane na 50% zjawisko pogodowe La Nina może przynieść suchą i gorącą pogodę w kluczowych obszarach amerykańskich upraw kukurydzy i soi, powinny spowolnić redukowanie długich pozycji (odsprzedawanie kontraktów). W miarę upływu czasu ryzyko pogodowe będzie malało, a wraz z nim premia zawarta w cenie.

Jak podaje Andrzej Bąk z e-WGT, pszenica zamknęła sesję w Chicago na poziomie neutralnym, fundusze hedgingowe zachowywały się w środę neutralnie, ale posiadają znaczącą pozycję krótką netto w tym kontrakcie.

W USA, korzystne dla upraw kukurydzy i soi deszcze spowalniają zbiory pszenicy ozimej i mogą wpłynąć na pogorszenie jakości ziarna. Problemy z jakością pszenicy będą w tym roku w UE i być może na Ukrainie i w Rosji. Poziom tegorocznych zbiorów pszenicy u jej głównych producentów i eksporterów zapowiada się jednak na bardzo wysoki.

Korzystne warunki upraw w Zachodniej Kanadzie wywierają presję na notowania rzepaku. Canola traciła w środę na wartości i była to szósta spadkowa sesja z ostatnich siedmiu.

Czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
źródło: