| Autor: redakcja1

Notowania zbóż i oleistych. Unijna pszenica i rzepak traciły na wartości (8.09.2016)

Amerykańscy inwestorzy redukują krótkie pozycje przed poniedziałkowym raportem USDA, w którym przedstawione zostaną najnowsze prognozy bilansów dla amerykańskiego i światowego rynku zbóż i oleistych.

Notowania zbóż i oleistych. Unijna pszenica i rzepak traciły na wartości (8.09.2016)
Notowania zbóż i oleistych

Jak wskazuje Andrzej Bąk z e-WGT, sierpniowa prognoza USDA była niezwykle optymistyczna i zakładała rekordowe plony amerykańskiej kukurydzy i soi. Tym czasem, pierwsze raporty z rozpoczynających się zbiorów kukurydzy pokazują wydajność poniżej założonej w raporcie z 12-sierpnia. Stąd też analitycy oczekują, że USDA skoryguje lekko w dół swoje szacunki plonowania, tego zboża, ale jednocześnie podniesie wydajność w przypadku soi.

Kondycja amerykańskich upraw (zwłaszcza soi) jest bardzo dobra i rekordowe zbiory nie powinny być zagrożone, o ile dopisze pogoda także w czasie żniw.

Możliwe są także zmiany w górę szacunków amerykańskiego eksportu, co wpłynąć powinno na redukcję oczekiwanych zapasów.

Oczekiwania przed wrześniową prognozą USDA:

Kukurydza: analitycy oczekują (według ankiety Reuters) średni plon kukurydzy w wysokości 174,4 b/a, w porównaniu do 175,1 b/a, w sierpniowym raporcie;

Soja: średni plon soi oczekiwany jest na 49,3 b/a, w porównaniu do 48,9 b/a miesiąc wcześniej.

W czwartek KE zatwierdziła pozwolenia na eksport 521 tys. ton pszenicy unijnej, co daje łącznie 5,06 mln ton od początku sezonu. Udział ziarna francuskiego jest w tym sezonie znikomy.

Na rynku walutowym, dolar w tym tygodniu traci w stosunku do euro, co wspiera wzrosty amerykańskich kontraktów surowcowych, ale wywiera presję spadkową na unijne  zboża i rzepak.

Czytaj dalej na następnej stronie...Tagi:
źródło: