Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Notowania zbóż i oleistych. Unijne kontrakty na zboża i rzepak zamknęły tydzień spadkami (4.11.2016)

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Drożejące euro wywierało w piątek, ale też w całym tygodniu, presję spadkową na unijne...

Drożejące euro wywierało w piątek, ale też w całym tygodniu, presję spadkową na unijne kontrakty.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Notowania zbóż i oleistych


W Paryżu, pszenica i kukurydza (najbliższe serie) straciły w piątek 0,5-0,75 euro/t, do odpowiednio 161,75 eur/t-pszenica i 163,25 eur/t-kukurydza. W skali tygodnia kukurydza potaniała o 3,75 euro (-2,25%), a pszenica straciła na wartości 2,75 euro (-1,67%). Jak wskazuje Andrzej Bąk z e-WGT, taniejąca ropa, a za nią także oleje roślinne, przekłada się na niższe wyceny rzepaku. Najbliższa seria unijnego rzepaku zamknęła piątek przeceną o 4,75 euro (-1,2%), do 390,75 eur/t, a cały tydzień kontrakt ten zamknął stratą 9,25 euro/t (-2,31%).
 
Na wartości traciła również canola (-1,1% w piątek i -2,7% w skali tygodnia), pod wpływem lepszej pogody, umożliwiającej dokończenie zbiorów w Kanadzie.
 
Dzisiaj (poniedziałek) kończy obrót listopadowa seria kukurydzy w Paryżu, kolejnym terminem realizacji jest styczeń 2017. Kontrakt styczniowy wyceniany był w piątek na 163 eur/t, w porównaniu do 163,25 eur/t dla serii listopadowej.
 
Według FranceAgriMer, siew pszenicy ozimej wykonano w 78% (do 31 października), w porównaniu do 86% rok temu. Jęczmień ozimy został obsiany w 89%, w porównaniu do 96% w ubiegłym roku. Zbiory kukurydzy wykonane są w 79%, w porównaniu do 82% w ubiegłym roku.
 
Giełda w Chicago
 
Amerykańskie kontrakty na kukurydzę, pszenicę i soję zyskały lekko na zamknięciu piątkowej sesji, jednak cały tydzień dla kukurydzy i soi zakończył się blisko 2% stratą. Jedynie pszenica (SRW) w Chicago podrożała w skali tygodnia o 1,4%, po trzech spadkowych tygodniach z rzędu. Za dodatnie zamknięcie piątkowej sesji odpowiadają inwestorzy finansowi, którzy dopasowują swoje pozycje przed dwoma ważnymi wydarzeniami, jakim są wtorkowe wybory prezydenckie w USA i publikowane w środę comiesięczne prognozy USDA. Zdaniem analityków ewentualna wygrana Trampa powinna wywołać duże zamieszanie na rynkach (ucieczka od ryzykownych aktywów).

Czytaj dalej na następnej stronie...

1 2

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Luty przyniósł jeszcze większy import rzepaku i oleju rzepakowego do Polski
 • Luty przyniósł jeszcze większy import rzepaku i oleju rzepakowego do Polski

  W styczniu i lutym tego roku zaimportowano do Polski 151.428 ton rzepaku (w tym 62.155 ton w styczniu), głównie z Czech, Słowacji i Rumunii. Jest to wynik prawie dwukrotnie większy niż przed rokiem.
 • Produkcja mięsa w Europie przesuwa się na wschód
 • Produkcja mięsa w Europie przesuwa się na wschód

  Przeobrażenia gospodarcze i polityczne powodują zmiany w każdej branży. Sektor mięsa w UE jest tego idealnym przykładem – stopniowo, ale nieustannie zmniejsza się produkcja w „starej UE”...
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej

  IUNG-PIB zgodnie z wymogami Obwieszczenia opracował wartości klimatycznego bilansu wodnego dla wszystkich gmin Polski (2478 gmin) oraz w oparciu o kategorie gleb określił w tych gminach aktualny...
 • play Ceny skupu zbóż w Polsce większe o 20%
 • Ceny skupu zbóż w Polsce większe o 20%

  Końcówka sezonu zbioru zbóż charakteryzuje się zmniejszonym podażem ziarna i delikatnie rosnącymi cenami skupu. Na terenie Polski, ceny skupu zbóż konsumpcyjnych są większe o 20% w...
 • Glifosat ostatecznie na 5 lat
 • Glifosat ostatecznie na 5 lat

  27 listopada br. w Brukseli podczas spotkania Komitetu Odwoławczego osiągnięto porozumienie odnośnie przedłużenia zezwolenia glifosatu w Unii Europejskiej na 5 lat.
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl