| Autor: redakcja1

Notowania zbóż i oleistych. Unijne kontrakty na zboża i rzepak zamknęły tydzień spadkami (4.11.2016)

Drożejące euro wywierało w piątek, ale też w całym tygodniu, presję spadkową na unijne kontrakty.

Notowania zbóż i oleistych. Unijne kontrakty na zboża i rzepak zamknęły tydzień spadkami (4.11.2016)

Notowania zbóż i oleistych


W Paryżu, pszenica i kukurydza (najbliższe serie) straciły w piątek 0,5-0,75 euro/t, do odpowiednio 161,75 eur/t-pszenica i 163,25 eur/t-kukurydza. W skali tygodnia kukurydza potaniała o 3,75 euro (-2,25%), a pszenica straciła na wartości 2,75 euro (-1,67%). Jak wskazuje Andrzej Bąk z e-WGT, taniejąca ropa, a za nią także oleje roślinne, przekłada się na niższe wyceny rzepaku. Najbliższa seria unijnego rzepaku zamknęła piątek przeceną o 4,75 euro (-1,2%), do 390,75 eur/t, a cały tydzień kontrakt ten zamknął stratą 9,25 euro/t (-2,31%).
 
Na wartości traciła również canola (-1,1% w piątek i -2,7% w skali tygodnia), pod wpływem lepszej pogody, umożliwiającej dokończenie zbiorów w Kanadzie.
 
Dzisiaj (poniedziałek) kończy obrót listopadowa seria kukurydzy w Paryżu, kolejnym terminem realizacji jest styczeń 2017. Kontrakt styczniowy wyceniany był w piątek na 163 eur/t, w porównaniu do 163,25 eur/t dla serii listopadowej.
 
Według FranceAgriMer, siew pszenicy ozimej wykonano w 78% (do 31 października), w porównaniu do 86% rok temu. Jęczmień ozimy został obsiany w 89%, w porównaniu do 96% w ubiegłym roku. Zbiory kukurydzy wykonane są w 79%, w porównaniu do 82% w ubiegłym roku.
 
Giełda w Chicago
 
Amerykańskie kontrakty na kukurydzę, pszenicę i soję zyskały lekko na zamknięciu piątkowej sesji, jednak cały tydzień dla kukurydzy i soi zakończył się blisko 2% stratą. Jedynie pszenica (SRW) w Chicago podrożała w skali tygodnia o 1,4%, po trzech spadkowych tygodniach z rzędu. Za dodatnie zamknięcie piątkowej sesji odpowiadają inwestorzy finansowi, którzy dopasowują swoje pozycje przed dwoma ważnymi wydarzeniami, jakim są wtorkowe wybory prezydenckie w USA i publikowane w środę comiesięczne prognozy USDA. Zdaniem analityków ewentualna wygrana Trampa powinna wywołać duże zamieszanie na rynkach (ucieczka od ryzykownych aktywów).

Czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!