| Autor: redakcja1

Notowania zbóż i oleistych. Unijne kontrakty na zboża zamknęły sesję poniżej 160 eur/t (6.10.2016)

Kontrakty na zboża i oleiste traciły w czwartek na wartości po obu stronach Atlantyku. Mocniejszy dolar sprzyjał przecenom amerykańskich kontraktów.

Notowania zbóż i oleistych. Unijne kontrakty na zboża zamknęły sesję poniżej 160 eur/t (6.10.2016)
W Chicago, najbliższe serie pszenicy i kukurydzy straciły na wartości o ponad 2%. Kukurydzy nie pomogły nawet nadzwyczaj dobre dane eksportowe, zdaniem obserwatorów trudne do powtórzenia w obliczu drożejącego dolara. O ile informacja o sprzedaży blisko 300 tys. ton amerykańskiej pszenicy do Maroka wsparła środowe wybicie w górę, o tyle tygodniowe dane o zamówieniach eksportowych netto (nie obejmują one jeszcze sprzedaży do Maroka) były poniżej oczekiwań rynkowych i skierowały notowania pszenicy w dół.
 
Jak podaje Andrzej Bąk z e-WGT,  w Chicago, jedynie soja zamknęła czwartkową sesję na minimalnym plusie. Podobnie jak w przypadku kukurydzy, sprzedaż tygodniowa amerykańskiej soi była imponująca i zdołała uchronić kontrakt przed spadkiem. Jednak dalsze przeceny są bardzo prawdopodobne, w obliczu coraz lepszych szacunków zbiorów w USA. Tym bardziej, że rosną oczekiwania także w stosunku do brazylijskiej produkcji. Na początku przyszłego tygodnia USDA opublikuje swoją październikową prognozę dla krajowego i światowego rynku rolnego. Może dojść do kolejnych korekt w górę i tak już rekordowych prognoz światowej produkcji pszenicy, kukurydzy i soi.

Brazylijski CONAB zwiększył swoje prognozy zbiorów kukurydzy do 84 mln ton, powyżej 82,5 mln t szacowanych przez USDA. CONAB oczekuje, że zbiory soi w Brazylii osiągną 102-104 mln ton, w porównaniu do 101 mln t prognozowanych przez USDA (12-września).

 
USA-tygodniowa sprzedaż eksportowa netto (nowe zamówienia w tygodniu 23-29 września 2016):
 
Sprzedaż tygodniowa / oczekiwano / tydzień wcześniej
 
Pszenica: 377 tys. ton / 400 - 600 tys. ton / 571 tys. ton.

Kukurydza: 2,602 mln ton (w tym 541 tys. t na sezon 2017/18) / 1,1 – 1,6 mln ton / 0,575 mln ton;

Soja: 2,180 mln ton / 1,2 – 1,5 mln ton / 1,76 mln ton.

Dodatkowo USDA poinformował w czwartek (system dziennego raportowania) o zamówieniu 115 tys. ton pszenicy HRW przez Maroko oraz 258 tys. soi przez nieznanego kupującego.

Czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!