Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Notowania zbóż i oleistych. Unijny rzepak ustanowił nowy 4 miesięczny szczyt (11.10.2016)

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


W Chicago, pszenica i kukurydza zyskały we wtorek lekko na wartości za sprawą redukcji...

W Chicago, pszenica i kukurydza zyskały we wtorek lekko na wartości za sprawą redukcji krótkich pozycji spekulacyjnych. Soja zamknęła dzień na poziomie zbliżonym do neutralnego.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Wymienione kontrakty oparły się presji spadkowej wynikającej z silnego umocnienie dolara względem euro (mniej konkurencyjny amerykański eksport). Opublikowane wczoraj tygodniowe dane o wysyłkach eksportowych były bardzo dobre w przypadku soi i neutralne dla kukurydzy i pszenicy.
 
Warto zauważyć, że amerykański zrealizowany eksport zbóż (szczególnie kukurydzy) oraz soi, liczony od początku sezonu, znacznie wyprzedza sprzedaż w tym samym czasie rok wcześniej.

Jak podaje Andrzej Bąk z e-WGT, kapitał spekulacyjny posiada w Chicago olbrzymią pozycję krótką w zbożach (w tym bliską rekordowej w pszenicy). A to sprzyja odbiciu w górę (realizacji zysków) pod dowolnym pretekstem. W odróżnieniu od zbóż, inwestorzy finansowi zajmują jeszcze długą pozycję netto w soi i śrucie sojowej. Wczoraj kapitał spekulacyjny kontynuował redukowanie krótkich pozycji w pszenicy i kukurydzy (odkupował kontrakty) w obawie przed gorszymi prognozami USDA. Grupa ta była nabywcą netto w Chicago ok.: 6,5 tys. kontraktów na kukurydzę 3 tys. na pszenicę i 1,5 tys. na soję.

 
USA: Tygodniowy raport Crop Progress (postępy i stan amerykańskich upraw):
 
Po zamknięciu dziennej sesji w Chicago, USDA wydał raport Crop Progress. Pokazał on, że zbiory kukurydzy w USA są zaawansowane w 35% (zgodnie z oczekiwaniami), nadal pozostają nieco poniżej średniej, która wynosi 38% dla tego okresu. Soję zebrano z 44% areału (nieco poniżej oczekiwań), w porównaniu do 47% średnio w tym czasie.

Kondycja upraw kukurydzy jest nadal bardzo dobra i nie zmieniła się w ciągu tygodnia, a dojrzałość osiągnęło 93% areału, 5% powyżej średniej. Podobnie, nie uległ zmianie także doskonały stan amerykańskich upraw soi.

Zasiewy pszenicy ozimej w USA sięgnęły 59% planowanego obszaru (43% tydzień wcześniej) i są zbliżone do średniego tempa wynoszącego 60% dla tego okresu,.


Czytaj dalej na następnej stronie...

1 2

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +1 pkt. razem głosów: 1

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Luty przyniósł jeszcze większy import rzepaku i oleju rzepakowego do Polski
 • Luty przyniósł jeszcze większy import rzepaku i oleju rzepakowego do Polski

  W styczniu i lutym tego roku zaimportowano do Polski 151.428 ton rzepaku (w tym 62.155 ton w styczniu), głównie z Czech, Słowacji i Rumunii. Jest to wynik prawie dwukrotnie większy niż przed rokiem.
 • Produkcja mięsa w Europie przesuwa się na wschód
 • Produkcja mięsa w Europie przesuwa się na wschód

  Przeobrażenia gospodarcze i polityczne powodują zmiany w każdej branży. Sektor mięsa w UE jest tego idealnym przykładem – stopniowo, ale nieustannie zmniejsza się produkcja w „starej UE”...
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej

  IUNG-PIB zgodnie z wymogami Obwieszczenia opracował wartości klimatycznego bilansu wodnego dla wszystkich gmin Polski (2478 gmin) oraz w oparciu o kategorie gleb określił w tych gminach aktualny...
 • play Ceny skupu zbóż w Polsce większe o 20%
 • Ceny skupu zbóż w Polsce większe o 20%

  Końcówka sezonu zbioru zbóż charakteryzuje się zmniejszonym podażem ziarna i delikatnie rosnącymi cenami skupu. Na terenie Polski, ceny skupu zbóż konsumpcyjnych są większe o 20% w...
 • Glifosat ostatecznie na 5 lat
 • Glifosat ostatecznie na 5 lat

  27 listopada br. w Brukseli podczas spotkania Komitetu Odwoławczego osiągnięto porozumienie odnośnie przedłużenia zezwolenia glifosatu w Unii Europejskiej na 5 lat.
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl