Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Notowania zbóż i oleistych. Unijny rzepak ustanowił nowy 4 miesięczny szczyt (11.10.2016)

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


W Chicago, pszenica i kukurydza zyskały we wtorek lekko na wartości za sprawą redukcji...

W Chicago, pszenica i kukurydza zyskały we wtorek lekko na wartości za sprawą redukcji krótkich pozycji spekulacyjnych. Soja zamknęła dzień na poziomie zbliżonym do neutralnego.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Wymienione kontrakty oparły się presji spadkowej wynikającej z silnego umocnienie dolara względem euro (mniej konkurencyjny amerykański eksport). Opublikowane wczoraj tygodniowe dane o wysyłkach eksportowych były bardzo dobre w przypadku soi i neutralne dla kukurydzy i pszenicy.
 
Warto zauważyć, że amerykański zrealizowany eksport zbóż (szczególnie kukurydzy) oraz soi, liczony od początku sezonu, znacznie wyprzedza sprzedaż w tym samym czasie rok wcześniej.

Jak podaje Andrzej Bąk z e-WGT, kapitał spekulacyjny posiada w Chicago olbrzymią pozycję krótką w zbożach (w tym bliską rekordowej w pszenicy). A to sprzyja odbiciu w górę (realizacji zysków) pod dowolnym pretekstem. W odróżnieniu od zbóż, inwestorzy finansowi zajmują jeszcze długą pozycję netto w soi i śrucie sojowej. Wczoraj kapitał spekulacyjny kontynuował redukowanie krótkich pozycji w pszenicy i kukurydzy (odkupował kontrakty) w obawie przed gorszymi prognozami USDA. Grupa ta była nabywcą netto w Chicago ok.: 6,5 tys. kontraktów na kukurydzę 3 tys. na pszenicę i 1,5 tys. na soję.

 
USA: Tygodniowy raport Crop Progress (postępy i stan amerykańskich upraw):
 
Po zamknięciu dziennej sesji w Chicago, USDA wydał raport Crop Progress. Pokazał on, że zbiory kukurydzy w USA są zaawansowane w 35% (zgodnie z oczekiwaniami), nadal pozostają nieco poniżej średniej, która wynosi 38% dla tego okresu. Soję zebrano z 44% areału (nieco poniżej oczekiwań), w porównaniu do 47% średnio w tym czasie.

Kondycja upraw kukurydzy jest nadal bardzo dobra i nie zmieniła się w ciągu tygodnia, a dojrzałość osiągnęło 93% areału, 5% powyżej średniej. Podobnie, nie uległ zmianie także doskonały stan amerykańskich upraw soi.

Zasiewy pszenicy ozimej w USA sięgnęły 59% planowanego obszaru (43% tydzień wcześniej) i są zbliżone do średniego tempa wynoszącego 60% dla tego okresu,.


Czytaj dalej na następnej stronie...

1 2

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +1 pkt. razem głosów: 1

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Unijny eksport zbóż maleje
 • Unijny eksport zbóż maleje

  W tygodniu 7-13.02.2018 wyeksportowano poza UE tylko 81,9 tys. ton pszenicy miękkiej, 9,9 tys. ton mąki pszennej w ekwiwalencie ziarna, 27,9 tys. ton pszenicy durum, 116,8 tys. ton jęczmienia, 40,2...
 • Rynek produktów mleczarskich
 • Rynek produktów mleczarskich

  Do września 2017 r. utrzymywała się bardzo dobra koniunktura na globalnym rynku mleka, czego odzwierciedleniem były rekordowe ceny masła, a także wysokie ceny pełnego mleka w proszku i sera Cheddar.
 • Nowe odmiany kukurydzy w krajowym rejestrze COBORU
 • Nowe odmiany kukurydzy w krajowym rejestrze COBORU

  W połowie lutego 2018 roku w siedzibie COBORU w Słupi Wielkiej odbyło się drugie posiedzenie Komisji ds. rejestracji odmian kukurydzy, w kadencji 2017-2020.
 • Produkcja i handel rzepakiem i jego produktami
 • Produkcja i handel rzepakiem i jego produktami

  W listopadzie 2017 r. duże i średnie zakłady przemysłu tłuszczowego wyprodukowały 95,3 tys. ton surowego oleju rzepakowego, czyli mniej o 14,5% niż w poprzednim miesiącu i o 5,6% niż w tym...
 • Stabilizacja cen rzepaku
 • Stabilizacja cen rzepaku

  Jak szacuje Oil World, w sezonie 2017/2018 średnie ceny nasion oleistych i produktów ich przerobu na rynku europejskim będą podobne do notowanych w sezonie poprzednim.
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl