| Autor: redakcja1

Notowania zbóż i oleistych. Unijny rzepak ustanowił nowy 4 miesięczny szczyt (11.10.2016)

W Chicago, pszenica i kukurydza zyskały we wtorek lekko na wartości za sprawą redukcji krótkich pozycji spekulacyjnych. Soja zamknęła dzień na poziomie zbliżonym do neutralnego.

Notowania zbóż i oleistych. Unijny rzepak ustanowił nowy 4 miesięczny szczyt  (11.10.2016)
Wymienione kontrakty oparły się presji spadkowej wynikającej z silnego umocnienie dolara względem euro (mniej konkurencyjny amerykański eksport). Opublikowane wczoraj tygodniowe dane o wysyłkach eksportowych były bardzo dobre w przypadku soi i neutralne dla kukurydzy i pszenicy.
 
Warto zauważyć, że amerykański zrealizowany eksport zbóż (szczególnie kukurydzy) oraz soi, liczony od początku sezonu, znacznie wyprzedza sprzedaż w tym samym czasie rok wcześniej.

Jak podaje Andrzej Bąk z e-WGT, kapitał spekulacyjny posiada w Chicago olbrzymią pozycję krótką w zbożach (w tym bliską rekordowej w pszenicy). A to sprzyja odbiciu w górę (realizacji zysków) pod dowolnym pretekstem. W odróżnieniu od zbóż, inwestorzy finansowi zajmują jeszcze długą pozycję netto w soi i śrucie sojowej. Wczoraj kapitał spekulacyjny kontynuował redukowanie krótkich pozycji w pszenicy i kukurydzy (odkupował kontrakty) w obawie przed gorszymi prognozami USDA. Grupa ta była nabywcą netto w Chicago ok.: 6,5 tys. kontraktów na kukurydzę 3 tys. na pszenicę i 1,5 tys. na soję.

 
USA: Tygodniowy raport Crop Progress (postępy i stan amerykańskich upraw):
 
Po zamknięciu dziennej sesji w Chicago, USDA wydał raport Crop Progress. Pokazał on, że zbiory kukurydzy w USA są zaawansowane w 35% (zgodnie z oczekiwaniami), nadal pozostają nieco poniżej średniej, która wynosi 38% dla tego okresu. Soję zebrano z 44% areału (nieco poniżej oczekiwań), w porównaniu do 47% średnio w tym czasie.

Kondycja upraw kukurydzy jest nadal bardzo dobra i nie zmieniła się w ciągu tygodnia, a dojrzałość osiągnęło 93% areału, 5% powyżej średniej. Podobnie, nie uległ zmianie także doskonały stan amerykańskich upraw soi.

Zasiewy pszenicy ozimej w USA sięgnęły 59% planowanego obszaru (43% tydzień wcześniej) i są zbliżone do średniego tempa wynoszącego 60% dla tego okresu,.


Czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!