| Autor: redakcja1

Notowania zbóż i oleistych. W Chicago mocno wzrosły notowania pszenicy (10.10.2016)

Spekulanci odkupowali w poniedziałek kontrakty na amerykańską pszenicę w obawie, że sucha pogoda zaszkodzi przyszłorocznej produkcji.

Notowania zbóż i oleistych.  W Chicago mocno wzrosły notowania pszenicy (10.10.2016)
Zachętą do kupowania kontraktów na pszenicę podczas wczorajszej sesji była susza utrzymująca się na wielu obszarach zasiewów pszenicy ozimej oraz piątkowy raport CFTC, który pokazał rekordowe zaangażowanie w grę na spadki ze strony funduszy hedgingowych (pozycja krótka netto przekroczyła 150 tys. kontraktów). W Chicago najbliższa seria pszenicy zyskała w poniedziałek ponad 2%, ciągnąc za sobą także notowania kukurydzy.
 
Jak podaje Andrzej Bąk z e-WGT, wsparciem dla kukurydzy są również oczekiwania lekkiej korekty w dół amerykańskich plonów i zbiorów tego zboża w jutrzejszym raporcie USDA, chociaż nadal spodziewany jest rekord produkcji. Zdecydowane wybicie notowań zbóż nie było w stanie pomóc kontraktom na soję. Ta straciła wczoraj lekko na wartości w oczekiwaniu na jeszcze lepsze prognozy amerykańskich plonów i zbiorów, które powinien przynieść październikowy raport USDA (publikacja jutro o 18 naszego czasu).
 
Rynki zewnętrzne miały w poniedziałek mieszane oddziaływanie na analizowane kontrakty. Umocnienie dolara amerykańskiego, względem euro, było czynnikiem zachęcającym do przecen surowców. Jednak mocno drożejąca ropa tworzy prowzrostowy klimat dla kontraktów rolnych wykorzystywanych w produkcji biopaliw (np. nasiona oleiste, kukurydza).
 
Giełda w Paryżu

Unijny rzepak najdroższy od czerwca tego roku, ale kukurydza zalicza 6 miesięczne minima

W Paryżu, po kilku sesjach spadkowych, najbliższa seria pszenicy zyskała w poniedziałek na wartości 0,75 euro (+0,5%), zamykając dzień na poziomie 157,75 eur/t. Jednak kontrakt na unijną kukurydzę w tym czasie kontynuował spadki, najbliższa seria potaniała wczoraj o 0,5 euro do 158 eur/t – najniżej od kwietnia tego roku. Trwające żniwa kukurydziane oraz olbrzymia konkurencja ze strony ziarna paszowego pszenicy wywierają presję spadkową na unijne kontrakty.


Czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!