| Autor: redakcja1

Notowania zbóż i oleistych. W Chicago soja w dół pod wpływem jeszcze lepszych prognoz (5.10.2016)

Od dłuższego już czasu kontrakty futures na unijne zboża i rzepak pozostają w wąskim przedziale wahań.

Notowania zbóż i oleistych. W Chicago soja w dół pod wpływem jeszcze lepszych prognoz (5.10.2016)
Od dwóch tygodni najbliższe serie pszenicy i kukurydzy mieszczą się w przedziale 160 - 162,75 eur/t. W środę pszenica zyskała na wartości 0,25 eur/t, a kukurydza 0,5 eur/t, do odpowiednio 160,5 i 161 eur/t. Notowania zbóż w UE pozostają pod wpływem zbliżonych do wieloletnich minimów wycen na giełdzie w Chicago, wynikających z rekordowej podaży i silnej konkurencji na rynku międzynarodowym.
 
Jak podaje Andrzej Bąk z e-WGT, analogicznie wygląda sytuacja z unijnym rzepakiem. Seria listopadowa zamknęła wczorajszą sesję wzrostem o 1,25 euro (we wtorek tyle samo straciła) i zamknęła dzień ceną 377,0 eur/t. Od dwóch miesięcy rzepak porusza się w szerokim trendzie bocznym w zakresie 367 – 381,25 eur/t, a od 19-września przedział wahań zawęził się do niecałych 10 eur/t i wynosi 372,75 – 381,25 eur/t. Podobnie jak w przypadku zbóż, tegoroczna produkcja rzepaku w UE była bardzo słaba, co podpowiadałoby wyższe ceny kontraktów. Rzepakowi sprzyjają, trwające od tygodnia, szybkie wzrosty notowań ropy, ale prospadkowo działa na rzepak taniejąca za oceanem soja. Przypominam, że USA spodziewa się rekordowej produkcji soi w tym roku, co przełoży się także na rekordowe zbiory w skali globalnej.
 
Soja – Chicago

W środę najbliższa seria na soję potaniała o 0,7%, zamykając dzień ceną 651,7 usd/t. Soja traci na wartości pod wpływem szacunków i prognoz wydajności, pokazujących możliwość jeszcze lepszych zbiorów, od i tak rekordowych oczekiwań USDA. Spadki notowań soi byłyby zapewne większe, gdyby nie utrzymująca się silna sprzedaż eksportowa amerykańskich nasion.

 
Kukurydza – Chicago

Impet wzrostowy wynikający z mniejszych od oczekiwań amerykańskich zapasów się wyczerpał i w środę najbliższa seria kukurydzy minimalnie potaniała w Chicago. Nadal jednak kontrakt ten notowany jest o blisko 6% wyżej w stosunku do poziomu sprzed publikacji kwartalnego raportu o zapasach (miniony piątek).

 
Pszenica – Chicago

W środę pszenica wybiła się w Chicago o 2% w górę w konsekwencji redukowania krótkich pozycji spekulacyjnych. Pretekstem do (od)kupowania kontraktów na pszenicę był wczoraj zakup 260 tys. ton amerykańskiej pszenicy przez Maroko.

 
Bardzo dobre tegoroczne zbiory w USA doprowadziły do nagromadzenia się najwyższych od 30 lat zapasów pszenicy w tym kraju – pokazał to piątkowy raport USDA. Bardzo dobre, często rekordowe, zbiory zanotowali też inni wielcy producenci tego zboża z wyjątkiem Unii Europejskiej. Amerykanie, chcąc pozbyć się swoich zapasów, muszą konkurować o rynki zbytu z tanią pszenicą z Basenu Morza Czarnego.

Czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
źródło: