Notowania zbóż i oleistych. Zboża zaczęły tydzień od spadków (20.03.2017)

W Chicago pszenica taniała w poniedziałek pod wpływem prognoz zapowiadających więcej deszczu na kluczowych terenach upraw ozimych. Najbliższa seria pszenicy SRW straciła 1,4% na zamknięciu sesji, a kontrakt na pszenicę HRW potaniał na giełdzie w Kansas o blisko 2%. Śladem pszenicy podążała także kukurydza, tracąc w poniedziałek nieco ponad 1%.

Notowania zbóż i oleistych. Zboża zaczęły tydzień od spadków (20.03.2017)

Notowania zbóż i oleistych

W przypadku kompleksu sojowego zamknięcie kontraktów było zróżnicowane. Najbliższa seria na soję zamknęła dzień na minimalnym minusie - nieco poniżej psychologicznego poziomu 10 usd/buszel. Śruta sojowa potaniała o 0,7%, ale olej sojowy odbił w górę o 1,4% i to pomimo taniejącej ropy.

Amerykańskim kontraktom na zboża i soję nie pomogły nawet bardzo dobre dane tygodniowe o wysyłkach eksportowych i wczorajsza sprzedaż 16 tys. ton kukurydzy do Korei Południowej.

Cotygodniowe inspekcje eksportowe pszenicy wyniosły 624,334 tys. t, i były o 14% wyższe niż tydzień wcześniej i 32,8% większe niż przed rokiem. Załadunki tygodniowe kukurydzy sięgnęły 1,333 mln ton, co oznacza spadek o 14.9% - tydzień do tygodnia, ale wzrost o 31,5% licząc rok do roku. Wysyłki tygodniowe soi wyniosły 737,26 mln ton, były o 8,97% większe niż w poprzedzającym tygodniu i o 27,76% większe w porównaniu do analogicznego tygodnia ubiegłego roku.

W Chicago fundusze hedgingowe były sprzedającym netto ok. 8 tys. kontraktów na kukurydzę, 4,25 tys. na pszenicę, ale były neutralne w przypadku soi.

Kontrakty w UE

W Paryżu tydzień zaczął się od przedłużenia piątkowych spadków notowań pszenicy. Seria na stare zbiory potaniała o 0,75 euro, a pszenica z nowych zbiorów o 1 euro, do odpowiednio 171,25 eur/t (seria majowa) i 169,5 eur/t (seria na wrzesień).

W trendzie wzrostowym pozostawała najbliższa seria unijnej kukurydzy, ale już kontrakt na nowe zbiory zamknął dzień bez zmian.

O ile notowania rzepaku ze starych zbiorów konsolidują się wokół poziomu 407 eur/t, to nasiona z nowych zbiorów kontynuowały w poniedziałek spadki, kończąc sesję ceną 370,5 eur/t.

Czytaj dalej na następnej stronie...Tagi:
źródło: