| Autor: redakcja1

Notowania zbóż i oleistych. Zmienność cen zdecydowanie w Chicago osłabła (4.10.2016)

W Paryżu, unijne kontrakty pozostawały we wtorek w trendzie bocznym z niewielką zmiennością dzienną. Najbliższe serie pszenicy i kukurydzy podrożały wczoraj o 0,25-0,5 eur/t, odbijając nieco w górę z równego poziomu 160 eur/t, zaliczonego na poniedziałkowym zamknięciu. Rzepak stracił na zamknięciu sesji cały poniedziałkowy zysk, czyli 1,25 eur/t i wyceniany był na 375,75 eur/t.

Notowania zbóż i oleistych. Zmienność cen zdecydowanie w Chicago osłabła (4.10.2016)
W Chicago, sesję na plusie zakończyła tylko kukurydza, najbliższa seria zyskała we wtorek 0,6%, ale aż 5,7 % w ciągu ostatnich trzech sesji. Wzrosty cen kukurydzy zaczęły się wraz z piątkową publikacją gorszego od oczekiwań dla kukurydzy i soi ( ale lepszego dla pszenicy) raportu o stanie amerykańskich zapasów. Wczoraj kukurydzy pomagało minimalne obniżenie ratingu stanu upraw (raport Crop Progress) oraz informacja o sprzedaży eksportowej 100 tys. ton amerykańskiego ziarna.
 
Amerykańska pszenica, po sporej przecenie w poniedziałek (piątkowy raport USDA pokazał najwyższe od 30 lat zapasy) wczoraj zamknęła dzień na poziomie neutralnym.
 
Soja, po kilkudniowym wybiciu w górę, straciła we wtorek na wartości 1,0%, pod wpływem doskonałych raportów z trwających w USA żniw.
 
W USA zbiory soi i kukurydzy mogą być jeszcze lepsze od oficjalnej - rekordowej prognozy USDA
 
Wczoraj duży amerykański broker - FC Stone podniósł swoje prognozy plonowania soi z 50,1 do 52,5 buszli na akr (USDA: 50,6 b/a). Plonowanie kukurydzy zostało minimalnie obniżone i zdaniem analityków FC Stone powinno wynieść w USA 175,2 b/a (USDA: 174,4 b/a).
 
Umacniający się dolar wywierał na początku sesji w Chicago presję spadkową na ceny amerykańskich kontraktów. Jednak w kolejnych godzinach notowania eurodolara wróciły w okolice poziomu równowagi.
 
USA: Postępy i kondycja upraw (tygodniowy raport Crop Progress – ukazał się po poniedziałkowej sesji w Chicago)
 
Zbiory kukurydzy zaawansowane są w 24% (+9% w ciągu tygodnia) i jest to poziom zbliżony do ubiegłorocznego, ale ciągle poniżej średniej która wynosi 27%. Dojrzałość osiągnęło 86% plantacji kukurydzy, ale kondycja pogorszyła się minimalnie w ciągu tygodnia, do dwóch najlepszych kategorii zaliczono 73% areału (74% tydzień wcześniej), w porównaniu do 68% rok temu.
 

Czytaj dalej na następnej stronie...
Tagi:
źródło: