| Autor: mikolaj

Notowania zbóż. Przeceny na rynku surowców rolnych. W górę tylko pszenica (1.12.2014)

Na zamknięciu piątkowej sesji najbliższa seria pszenicy unijnej wzrosła na giełdzie w Paryżu o 3,75 eur/t (+2,1%) do 184,25 eur/t – najwyżej od blisko 5 miesięcy. W Chicago analogiczny kontrakt podrożał o nieco ponad 1%. W skali tygodnia na obu giełdach pszenica zyskała na wartości po ok. 4%, a na przestrzeni listopada po ok. 7%.

Notowania zbóż. Przeceny na rynku surowców rolnych. W górę tylko pszenica (1.12.2014)

Notowania zbóż

Rosyjski SovEcon prognozuje spadek zbiorów zbóż w Rosji w 2015 roku o 18 mln t do 86 mln ton. Największy spadek będzie dotyczył pszenicy, ponownie uczestnicy rynku przypomnieli sobie 2010 rok i zakaz eksportu rosyjskiej pszenicy, który  wywołał olbrzymie wzrosty kontraktów giełdowych. Dodatkowo mówi się o zmianie przepisów fitosanitarnych w Rosji, które to zmiany mogą ograniczyć eksport.

IGC (Międzynarodowa Rada Zbożowa) obniżyła prognozę produkcji pszenicy na świecie w tym sezonie (2014/15) o 1 mln ton, ale analitycy IGC zwracają uwagę, że produkcja pszenicy na świecie w sezonie 2015/16 może być znacznie mniejsza niż w tym roku, a spodziewany jest wzrost konsumpcji z roku na rok.

Tymczasem unijny eksport pszenicy jest od początku sezonu wyjątkowo silny. KE wydała do tej pory (od początku lipca) pozwolenia na wywóz 12 mln ton pszenicy w porównaniu do 11,2 mln ton sezon wcześnie (w analogicznym okresie).

Jak wskazuje Andrzej Bąk z eWGT, w piątek, pod dniu wolnym od pracy, publikowane były w USA cotygodniowe raporty na temat podpisanych umów eksportowych. W przypadku kukurydzy i soi USDA zaskoczył pozytywnie rynek, tygodniowy eksport okazał się być mocno powyżej oczekiwań rynku.

Czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!