| Autor: redakcja1

Nowe długoterminowe maksima na giełdowym rynku zbóż

Silny popyt eksportowy (też rosnące zużycie krajowe) na amerykańską kukurydzę i soję przeważa presję związaną ze zbiorami.

Nowe długoterminowe maksima na giełdowym rynku zbóż
Notowania zbóż i soi rosną za oceanem systematycznie. W Chicago kukurydza przebiła w czwartek psychologiczny poziom 4 usd/buszel i była najdroższa od 14 miesięcy. Soja zamknęła dzień w okolicy kilkuletniego szczytu z 9-października. Wzrosty notowań kukurydzy i soi w połączeniu z obawami pogodowymi ciągną w górę ceny pszenicy. Pszenica SRW wybiła wczoraj w górę o 3,6% i ustaliła nowy - ponad pięcioletni szczyt.
 
W czwartek fundusze hedgingowe kupiły netto 23,5 tys. kontraktów na kukurydzę, 14,5 tys. na pszenicę i 6 tys. na soję.
 
USA - We wrześniu krajowy przerób soi wyniósł 4,1 mln ton i spadł o 2% w stosunku do sierpnia (spadek sezonowy), ale i tak był największy w historii dla miesiąca września.
 
USDA poinformował o dziennej sprzedaży eksportowej 261 tys. ton soi do Chin. Tygodniowe dane o zamówieniach eksportowych będą opublikowane w piątek.
 
Unijne zboża skorzystały wczoraj z trendu wzrostowego panującego za Atlantykiem. Wzrosty rzędu 2,4%-kukurydza i 1,6%-pszenica wywindowały wyceny serii najbliższej (wykres kontynuacyjny) na nowe - wielomiesięczne maksima. Pszenica zamknęła dzień ceną 206,75 eur/t, a kukurydza kosztowała wczoraj 184,75 eur/t, co było najwyższą od 2 lat wyceną serii przypadającej na listopad 2020.
 
Rzepak potaniał w czwartek o 0,3%, do 389 eur/t. Było to efektem kilkuprocentowej przeceny ropy oraz olejów roślinnych (palmowy i sojowy).
 
Giełda Rosario Grains Exchange obniżyła o 1 mln ton, do 17 mln ton, swoją prognozę dla argentyńskiej produkcji pszenicy w tym sezonie, powołując się na przedłużający się okres suszy. Przypominam, że ostatnia prognoza USDA została obniżona o tylko 0,5 mln ton, do 19 mln ton. Na niezmieniony poziomie pozostały prognozy zbiorów kukurydzy (48 mln ton) i soi (50 mln ton) w Argentynie.
 
Ceny kukurydzy na giełdzie Dalian Grains Exchange zamknęły się w czwartek na poziomie 2,553 juana/t (ok. 9,64 USD/bu) i to był historyczny rekord (najbliższa seria futures). Soja zamknęła dzień ceną 4506 juanów/t (ok. 18,24 USD/buszel).
 
Rynek walutowy:
 
Zdecydowane umocnienie dolara (0,6% do euro) wynika z problemów związanych z brexitem i słabnących notowań Donalda Trumpa w przeddzień wyborów prezydenckich w USA. Złoty stracił jednak do obu walut, a dolar i euro podrożały w czwartek o 3-4 grosze, do 3,88 zł za usd i prawie 4,55 zło za euro. Wynikać to może z sytuacji pandemicznej w Polsce, która wymyka się spod kontroli rządu.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!