O historii integrowanej ochrony roślin dr inż. Lech Kempczyński

Od 1 stycznia 2014 roku obowiązują gospodarzy regulacje prawne dotyczące stosowania ogólnych zasad integrowanej ochrony roślin. W spraiwe historii integrowanej ochrony roślin głos zabrał dr inż. Lech Kempczyński z PSPO. Zapraszamy do lektury.

O historii integrowanej ochrony roślin dr inż. Lech Kempczyński
Stosowanie zasad integrowanej ochrony roślin zostało w Polsce uregulowane przepisami ustawy z dn. 8.03.2013 r. o środkach ochrony roślin oraz rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dn. 18.04.2013 r. w sprawie wymagań integrowanej ochrony roślin. Wypełnianie wymogów określonych w ustawie będzie kontrolowane przez Państwową Inspekcję Ochrony Roślin i Nasiennictwa, za ich nieprzestrzeganie będą nakładane kary w postaci grzywny.

Celem kolejnego przybliżenia filozofii przyświecającej zasadom integrowanej ochrony roślin należy cofnąć się do początków i genezy ich tworzenia.

Intensywny rozwój chemicznej ochrony roślin datuje się na połowę lat 30 ubiegłego wieku. Dodatkowym silnym impulsem do jej dalszej intensyfikacji było ogromne zapotrzebowanie na żywność jakie nastąpiło po zakończeniu II wojny światowej.

Zdaniem Lecha Kempczyńskiego szczególna rolę w rozwój chemicznej ochrony roślin należy przypisać szwajcarskiemu chemikowi, pracownikowi firmy Geigy AG Paulowi H. Müllerowi, który w 1948 r. otrzymał nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny i fizjologii za odkrycie efektywnego zastosowania DDT w zwalczaniu owadów. Pierwsze testy z użyciem DDT w zwalczaniu owadów przeprowadzono już w 1939 r. Pierwszy raz na skale masową zastosowano DDT w rolnictwie USA w 1946 r., a do 1969 r. zużyto około 450 tys. ton tego wynalezionego w laboratoriach Geigy AG środka.

W Polsce DDT stosowano powszechnie do zwalczania stonki ziemniaczanej i szkodników rzepaku w postaci preparatów handlowych Azotox, Ditox i Tritox. Produkcję Azotoxu uruchomiono w 1947 r. w Zakładach Chemicznych Organika Azot w Jaworznie i produkowano go tam do 1976 r.

Czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
źródło: