| Autor: redakcja1

PE przeciw legalizacji kolejnych odmian kukurydzy GMO

Na polach Europy Zachodniej nasila się zachwaszczanie chwastem, tj. trawą teosinte, który mógłby się krzyżować z kukurydzami GMO – podaje FAMMU/FAPA.

PE przeciw legalizacji kolejnych odmian kukurydzy GMO

Kukurydza GMO

W związku z tym, Parlament Europejski na posiedzeniu komisji ds. Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywnościowego - ComEnvi w niewiążącej rezolucji wezwał Komisję Europejską, aby zrezygnowała z udzielenia zezwolenia na uprawę dwóch nowych odmian odpornych na insekty, tj. kukurydzy Bt11 (firmy Syngenta) oraz 1507 (Du Pont-Pioneer) uzasadniając ryzykiem szkodliwości dla motyli i ciem oraz pojawieniem się niechcianych hybryd traw.
 
Zdaniem producentów ekologicznych skupionych w IFOAM rozprzestrzenianie teosinte postępuje bardzo szybko. PE ostrzegł też przed reautoryzacją aktualnie już w uprawie przede wszystkim w Hiszpanii jedynej legalnej kukurydzy GMO MON810. Poza tym PE wyraża sprzeciw importowi kukurydzy GMO MON810 oraz bawełny GMO 281-24-236-x3006-210-23xMON88913.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!