| Autor: redakcja1

Prognozy plonowania zbóż i rzepaku w UE oraz w Polsce

Według sierpniowym raporcie jednostki monitorującej unijne Uprawy (MARS) plony średnie pszenicy miękkiej w UE nieznacznie zostały obniżone w porównaniu z poprzednim miesiącem. Korekta w górę dotyczyła średniej wydajności większości uprawianych zbóż i rzepaku w Polsce.

Prognozy plonowania zbóż i rzepaku w UE oraz w Polsce
Przewiduje się, że średni plon pszenicy miękkiej w UE osiągnie 5,98 ton z hektara, w porównaniu z 6,05 ton prognozowanymi przez MARS w lipcu. Oznacza to, że średni plon będzie nadal o 5% wyższy niż w zeszłym roku i o 5% powyżej średniej z ostatnich pięciu lat.
 
Podczas gdy łagodne temperatury i odpowiednie opady doprowadziły do ​​poprawy prognozy plonów upraw jarych w niektórych częściach Europy Zachodniej i Środkowo-Wschodniej, to jednak Niemcy, Włochy, Słowenia, Chorwacja, Węgry, Bułgaria, Grecja i zachodnia Rumunia zostały dotknięte poważną falą upałów.
 
MARS podniósł przewidywane plony unijnej kukurydzy do 7,90 ton z hektara z 7,88 w lipcu oraz jęczmienia do 4,99 ton z hektara z 4,96 w lipcu.
 
Prognozy plonowania zbóż i rzepaku w Polsce
 
W najnowszej prognozie MARS podniesiono (w stosunku do prognozy sprzed miesiąca) oczekiwane plony średnie jęczmienia, kukurydzy i pszenżyta. Po korekcie w górę jęczmień jako jedyne zboże plonuje wyżej niż w ubiegłym roku. Nie zmieniły się szacunki plonów średnich pszenicy i żyta.
 
Wszystkie zboża i rzepak powinny mieć znacznie większą wydajność w stosunku do średniej pięcioletniej.
 
Konsekwencją ostatnich korekt plonowania powinny być wyższe szacunki krajowych zbiorów zbóż (razem) i rzepaku, w tym rekordowa produkcja kukurydzy w kolejnej prognozie KE.

 


Tagi:
źródło: