| Autor: redakcja1

Prognozy średnich plonów zbóż i rzepaku w UE

Unijna jednostka monitorująca uprawy (MARS) przedstawiła majową prognozę plonowania roślin uprawnych w 2023 r.

Prognozy średnich plonów zbóż i rzepaku w UE
W stosunku do kwietnia wzrosły nieco oczekiwania plonów średnich pszenicy miękkiej, jęczmienia ozimego, rzepaku i ziemniaków.
  • Plony średnie w UE pszenicy miękkiej szacowane są teraz na 6,01 t/ha, w górę z 5,79 t/ha w 2022 i 4% powyżej średniej 5 -letniej.
  • Plony jęczmienia (ozimy i jary) szacuje się na 4,89 t/ ha, spadek z 5,03 t/ha w 2022, i poziom zbliżony do 5-letniej średniej.
  • Średni plon kukurydzy prognozowany jest na 7,64 t/ha, olbrzymi wzrost z 5,90 t/ha w 2022 (+29%) i o 2% w stosunku do średniej.
  • Średnie plonowanie rzepaku (i rzepiku) w UE szacuje się na 3,34 t/ha, poziom zbliżony do 2022, ale o 8% powyżej średniej 5 -letniej.
Warunki pogodowe nacechowane kontrastami. Ogólna perspektywa plonów utrzymana, z wyjątkiem Półwyspu Iberyjskiego

Pogoda obserwowana w tym okresie przeglądu charakteryzowała się kontrastującymi wzorami bardziej suchych i bardziej wilgotnych niż zwykle warunków w całej Europie, które miały wpływ na uprawy na wielu obszarach.

 
Kontynuacja i nasilenie warunków suszy na Półwyspie Iberyjskim

Dodatkowo pogorszyły się perspektywy upraw w Hiszpanii i Portugalii. W obu krajach prognozy plonów dla wszystkich głównych upraw spadły znacznie poniżej zeszłorocznych złych wyników.

 
Wyraźna nadwyżka opadów i/lub chłodniejsze niż zwykle warunki pogodowe spowodowały opóźnienia w siewie zbóż letnich i utrudniały inne operacje polowe w dużym pasie rozciągającym się od Irlandii po Bułgarię i Ukrainę.

Ważnym, pozytywnym aspektem nadwyżki opadów jest to, że z punktu widzenia zaopatrzenia upraw w wodę, wilgotność gleby i poziomy wód gruntowych na większości dotkniętych obszarów są obecnie na bardzo korzystnym dla tej pory roku poziomie.

 
Podczas gdy północno-zachodnie Włochy odbudowują się po suszy odnotowanej w kwietniu,to ekstremalne opady deszczu na północnym wschodzie kraju spowodowały lokalnie dotkliwe straty w produkcji pszenicy i jęczmienia oraz znaczne szkody w uprawach trwałych.
 
Przy okazji MARS przedstawił też prognozę plonów średnich dla Ukrainy. Zakłada ona wzrost wydajności podstawowych upraw w stosunku do ubiegłego roki i średniej.
 
Prognoza plonowania dla Ukrainy:
  • pszenica: 4,35 t/ha; 4,12 t/ha w 2022 roku i 4,07 – średnia 5-letnia;
  • kukurydza: 7,19 t/ha; 6,69 w 2022 roku i 6,99 – średnia 5-letnia;


Tagi:
źródło: