| Autor: redakcja1

Ukraina wyeksportowała w sierpniu 4,5 mln ton towarów rolnych

Łączny eksport towarów rolnych z Ukrainy sięgnął w sierpniu 4,5 mln, czyli najwięcej od wybuchu wojny. Według oficjalnych zapowiedzi sezon 2022/23 powinien zamknąć się wynikiem na poziomie 65-70 mln ton zbóż i oleistych, z czego 22 mln ton to stare zapasy.

Ukraina wyeksportowała w sierpniu 4,5 mln ton towarów rolnych
Tak dobry wynik możliwy był dzięki uruchomieniu na początku sierpnia "korytarza zbożowego", którym wyeksportowano 1,5 mln ton ukraińskich zbóż.

Pod koniec lipca podpisana została międzynarodowa umowa o stworzeniu korytarzy zbożowych ułatwiających eksport ukraińskich towarów przez Morze Czarne. W sierpniu ruszyły pierwsze transporty, które odbywają się bez większych zakłóceń. Według oficjalnych danych do 31 sierpnia z trzech portów ukraińskich (Odessa, Piwdennyj i Czarnomorsk) wypłynęło 65 statków, które dostarczyły na rynki zagraniczne 1,5 mln ton produktów rolnych.

Głównym towarem eksportowym była kukurydza, która stanowiła blisko 64% załadunków, prawie 18% udział miała pszenica i 5% jęczmień.

Kluczowymi kierunkami dostaw były Turcja (23%), Hiszpania i Egipt (po 12%), a łącznie towary popłynęły aż do 19 krajów.

Ukraina jest jednym z głównych światowych producentów i eksporterów zbóż i nasion oleistych. Amerykański Departament Rolnictwa (USDA), że ubiegłoroczna produkcja na Ukrainie była rekordowa i wyniosła 33 mln ton pszenicy, 41,9 mln ton kukurydzy i 9,9 mln ton jęczmienia, co daje łącznie prawie 85 mln ton. Ukraiński rząd prognozuje tegoroczne zbiory zbóż na poziomie 50 mln ton.

Przebieg ukraińskiego i rosyjskiego eksportu zbóż i dochowanie umowy z Rosją jest kluczowym czynnikiem dla kształtowania się notowań giełdowych zbóż na świecie w tym sezonie.


Tagi:
źródło: