USDA podnosi oczekiwania dotyczące eksportu zbóż i soi z USA

W swojej lipcowej prognozie Amerykański Departament Rolnictwa (USDA) podniósł oczekiwania amerykańskiego eksportu zbóż i soi, a w przypadku pszenicy dodatkowo krajowe (też globalne) zużycie na cele paszowe.

USDA podnosi oczekiwania dotyczące eksportu zbóż i soi z USA

Jak zauważa Andrzej Bąk z e-WGT, na pierwszy rzut oka jest to czynniki prowzrostowy dla amerykańskich kontraktów futures notowanych w Chicago, jednak warunkiem realizacji tych założeń jest utrzymywanie się niskich cen. Prognoza opublikowana została o godzinie 18:00, czyli pół godziny przed zamknięciem sesji w Paryżu i unijne kontrakty miały za mało czasu na reakcję.

Produkcja kukurydzy w USA powinna być rekordowa, ale wzrost amerykańskich zapasów był mniejszy od oczekiwań rynku. Światowa produkcja kukurydzy została skorygowana o 1 mln ton w dół, jednak dużo mocniej powinno spaść zużycie (konkurencja ze strony pszenicy paszowej). Stąd globalna produkcja kukurydzy powinna przekroczyć światowe zużycie, co oznacz wzrost zapasów na koniec nowego sezonu.

USDA oczekuje nowego rekordu światowych zbiorów pszenicy, w dużym stopniu dzięki lepszym prognozom dla USA. Tania pszenica znajdzie większe zastosowanie w celach paszowych (pozycja zużycie), stąd USDA obniżył o blisko 4 mln ton swoje oczekiwania światowych zapasów pszenicy w nowym sezonie. Nadal jednak produkcja znacznie wyprzedza zużycie, a zapasy liczone rok do roku wzrosną na świecie o ponad 9 mln ton (różnica zapasów końcowych i zapasów początkowych).

USDA podniósł, bardziej od oczekiwań, produkcję soi w USA, ale jednocześnie podniósł  lekko oczekiwane krajowe zużycie i eksport i obniżył zapasy początkowe (silny eksport starych nasion). Stąd amerykańskie zapasy soi wzrosły tylko minimalnie w porównaniu z czerwcem.


Departament podniósł, o ponad 2 mln ton, do 323,7 mln ton, prognozę zbiorów i oczekuje rekordowej produkcji soi na świecie. Jednak podniesiono o prawie 1 mln ton, do 328,8 mln ton, także światowe zużycie, stąd oczekiwane zapasy końcowe w nowym sezonie wzrosły (miesiąc do miesiąca) o 0,8 mln ton, do 67,1 mln ton. Będą one znacznie niższe niż rok wcześniej (ok -5 mln ton).

Wzrosty notowań soi wspierane są przez ryzyko pogodowe, najnowsze prognozy zapowiadają suchą i gorącą pogodę na przełomie lipca i sierpnia, w kluczowych obszarach amerykańskich upraw (La Nina). Nie będzie to stanowiło zagrożenia dla kukurydzy, ale wypadnie w okresie zapylania soi.Tagi:
źródło: