| Autor: redakcja1

Według IGC światowe zapasy zbóż spadną trzeci sezon z rzędu

Międzynarodowa Rada Zbożowa (IGC) zwiększa swoje szacunki światowej produkcji kukurydzy o 5 milionów ton do 1,103 miliarda ton. IGC pozostawia szacunki światowej produkcji pszenicy na bieżący sezon na niezmienionym poziomie (od października) 762 milionów ton.

Według IGC światowe zapasy zbóż spadną trzeci sezon z rzędu
Nie zmieniły się też prognozy zbiorów soi w sezonie 2019/20, ale wzrosły oczekiwane zapasy końcowe (mniejsza konsumpcja i większe zapasy z poprzedniego sezonu).
 
Skrót najnowszych prognoz IGC:
 
Prognozy dotyczące światowej produkcji zbóż ogółem (pszenicy i gruboziarnistych) na sezon 2019/20 są podwyższone o 5 mln tm (miesiąc do miesiąca) do 2,162 mld ton, głównie z powodu kukurydzy. Perspektywy dla kukurydzy w USA zostały podniesione o 3 mln t do 345 mln (366 mln w zeszłym roku).
 
Biorąc pod uwagę wcześniejsze dane z UE i Ukrainy, szacuje się, że globalny wynik produkcji jęczmienia jest rekordowy.
 
Globalna konsumpcja zbóż została podniesiona o 4 mln ton, do rekordowych 2,188 mld ton ton (o 26 mln ton przewyższa produkcję).
 
Zmiany w bilansie kukurydzy i jęczmienia zwiększają około 2 mln ton prognozowane zapasy (m/m). Mimo to będzie to trzeci sezon z rzędu z kurczącymi się zapasami zbóż (liczone razem).

Przewiduje się, że światowa powierzchnia pszenicy pod zbiory 2020/21 wzrośnie o 1% r/r, do 218 mln ha. Deszczowa pogoda zakłóciła jesienne prace terenowe w niektórych częściach UE, zwłaszcza w Wielkiej Brytanii i Francji. Z powodu suchości ostatnio zasiane rośliny na Ukrainie są słabo rozwinięte przed zimą, odnotowano też znaczny spadek powierzchni. Natomiast areał pszenicy w Rosji ma się zwiększyć.

 
Siew w USA był praktycznie kompletny, a obsiany obszar powinien pozostać blisko historycznych minimów.

Prognozy IGC dotyczące światowej produkcji soi w sezonie 2019/20 są na poziomie 341 mln t (bez zmian m/m), ale są niższe o 5% r/r. Jest to konsekwencją mniejszych zbiorów w USA. Konsumpcja soi minimalnie spadła w porównaniu z poprzednią prognozą, przy jednoczesnym podniesieniu o 3 mln ton zapasów początkowych. Mimo korekty w górę oczekiwanych zapasów końcowych (+3 mln ton, do 35 mln ton), będą one o 1/3 niższe od rekordowych zapasów z ubiegłego sezonu. Jest to konsekwencja gwałtownego spadku zapasów (ciągle dużych) Stanach Zjednoczonych.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!