| Autor: redakcja11

Zbiory kukurydzy, buraków cukrowych i ziemniaków powinny być znacznie lepsze niż przed rokiem

Zdaniem MARS - unijnej jednostki zajmującej się monitorowaniem upraw, korzystne perspektywy dla upraw letnich utrzymują się w Polsce od początku sierpnia.

Zbiory kukurydzy, buraków cukrowych i ziemniaków powinny być znacznie lepsze niż przed rokiem

Jedynym problemem są mniejsze opady deszczu w centralnej części kraju, od ostatniej dekady sierpnia, co opóźniło wysiew roślin ozimych. Perspektywy są pozytywne dla kukurydzy na ziarno, ziemniaków i buraków cukrowych, a prognozy dotyczące zbiorów są znacznie powyżej średniej.
 

Zbliżone do średnich warunki, obserwowane na początku sierpnia, były korzystne dla wszystkich upraw, a temperatury były nieco niższe niż zwykle, do 20 sierpnia. Od tego czasu, obserwowano ciepłe warunki, a temperatury były wysokie. Okres od ostatniej dekady sierpnia do drugiej dekady września był najcieplejszym, jaki zaobserwowano od 1975 roku, choć maksymalne temperatury pozostawały poniżej 30 ° C. 

Zdaniem Andrzeja Bąka z 
 e-WGT, wysokie temperatury, obserwowane od końca sierpnia, przyspieszyły dojrzewanie kukurydzy i buraków cukrowych oraz ziemniaków. Chociaż temperatury były dużo wyższe, niż zwykle, w ciągu ostatnich dekad, nie miały wpływu na uprawy, w sytuacji gdy wszystkie rośliny osiągnęły już dojrzałość. Skumulowana suma opadów była nieco poniżej średniej dla okresu analizy. Jednak skumulowane opady deszcz w okresie całego lata były na poziomie średniej wieloletniej, ze względu na deszcze obserwowane w lipcu.


Warunki siewu zbóż ozimych w tej chwili nie są korzystne dla Polski centralnej, biorąc pod uwagę suchość wierzchnich warstw gleby, zwłaszcza na pograniczu województwa Łódzkiego i Wielkopolskiego oraz w woj. Mazowieckim i Kujawsko-pomorskim.
 

Prognozy plonów dla kukurydzy, ziemniaków i buraków cukrowych są pozytywne. Plonowanie powinno być powyżej średniej i znacznie powyżej zeszłego roku, kiedy to susza dotknęła większość upraw letnich.Tagi:
źródło: