| Autor: kkj6

Zmiany w autoryzacji GMO

Szykują się zmiany w systemie autoryzacji roślin genetycznie modyfikowanych. Komisja Europejska szykuje je już od jakiegoś czasu. Nowością będzie możliwość samodzielnego podejmowania decyzji o sadzeniu tego typu roślin przez poszczególne państwa członkowskie.

Zmiany w autoryzacji GMO

Raport dotyczący uprawy roślin zmodyfikowanych, przygotowany przez Komisję Europejską jasno przedstawia sytuację. Europa jest na szarym końcu, jeżeli chodzi o transgeniczne rośliny.


Porównując do światowej sytuacji, gdzie łącznie jest 134 mln hektarów pól uprawnych GMO, w Unii Europejskiej zaledwie 100 tysięcy hektarów. Zaniepokoiło to Brukselę, która postanowiła zmienić pewne zasady dotyczące wydawania pozwolenia na uprawę roślin genetycznie zmodyfikowanych.


Jedną ze zmian ma być możliwość wyboru na temat tego, czy dane państwa chcą w ogóle sadzić GMO i na jakiej powierzchni. Mimo to sami zainteresowani podchodzą do tematu bez większego zapału. Uważają, że powstałe zamieszanie może nieźle nabałaganić. Jeżeli Unia da krajom członkowskim możliwość decydowania, to niektóre państwa będą uprawiały rośliny genetycznie zmienione, a inne nie ze względu na wprowadzone zakazy. Niestety taki stan rzeczy w dużym stopniu naruszy konkurencyjność rolnictwa.Tagi:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!