| Autor: redakcja1

Analiza rynku wieprzowiny i wołowiny (Q4 2013)

W IV kwartale 2013 r. na rynku trzody przeważały tendencje spadkowe cen. W efekcie przeciętna cena wyniosła 5,49 zł/kg i była ona o 7%, czyli 0,42 zł/kg mniejsza niż w poprzednim kwartale – poinformował Bank BGŻ.

Analiza rynku wieprzowiny i wołowiny (Q4 2013)
Natomiast cena bydła w IV kw. wyniosła średnio 6,08 zł/kg, co daje wzrost o 0,4% kwartał do kwartału.
 
Na rynku trzody chlewnej w IV kw. odnotowano zniżki mające charakter sezonowy. Jednak w minionym roku, ich skala była wyższa niż średnio w czasie ostatnich sześciu lat. Na takie spadki miał prawdopodobnie wpływ sezonowy wzrost ubojów w IV kw. 2013 r., jak i pogorszenie sytuacji popytowo-podażowych na jednym z wiodących rynków wieprzowiny, czyli w Danii.
 
Na rynek krajowy niekorzystnie oddziaływał także niskim poziom konsumpcji wieprzowego w kraju wynoszący 36 kg na osobę w 2013 r. zniżkowa tendencja w cenach żywca utrzymała się też na początku 2014 roku. Niemniej jednak spadki, które odnotowano w pierwszym i drugim tygodniu lutego związane są z niekorzystnymi zmianami, jakie miały miejsce na krajowym i unijnym rynku.
 
Niestety w 24 stycznia 2014 roku wykryto przypadki afrykańskiego pomoru świń (ASF) na Litwie, a to z kolei spowodowało wprowadzenie przez rosyjskie władze natychmiastowego zakazu importu mięsa wieprzowego i trzody z terenu UE. Jednakże sprzedaż na rynek rosyjskim w 2013 r. stanowiła 23% całkowitego unijnego eksportu nieprzetworzonego mięsa wieprzowego.
 
Jednak największe znaczenie dla rynku polskiego ma pojawienie się 17 lutego bieżącego roku ognisk choroby ASF na terytorium kraju. W wyniku czego władze ustaliły tzw. obszar zagrożenia, biegnący wzdłuż granicy z Białorusią, na terenie którego wprowadzono środki zapobiegawcze. Kluczowe znaczenie dla rynku mają obostrzenia jakie pojawiły się w eksporcie na rynki pozaunijne. Niektórzy importerzy jak Rosja, Chiny, Japonia, Tajwan, Korea Pd. wprowadzili natychmiastowe zakaz importu mi˛embargo na wieprzowinę z Polski.
 
Pozaunijne rynki zbytu mają spore znaczenie dla polskich producentów i dystrybutorów. W minionym roku trafiło tam blisko 50% łącznego eksportu nieprzetworzonego mięsa. W związku z tym, w zaistniałej sytuacji, więcej mięsa pozostanie na rynku krajowym, przez co spodziewane są kolejne spadki cen żywca. Średnia cena w I kw. 2014 r. wyniesie 4,64-4,77 zł/kg.
 
Na rynku wołowiny w IV kw. można było zauważyć nieznaczne ożywienie, do którego przyczynił się minimalny wzrost cen bydła w UE, która jest głównym importerem polskiej wołowiny. Warto także zwrócić uwagę na 3% wzrost eksportu nieprzetworzonego mięsa wołowego w obrębie roku do poziomu 281 tys. ton.
 
Co ciekawe, sprzedaż ta była napędzana 10% zwyżką w ujęciu rocznym sprzedaży na rynkach pozaunijnych. Z kolei pod kątem struktury towarowej eksportu, największą 15% dynamikę zanotowano dla kategorii mrożonej wołowiny. Stanowi ona jednak nadal wyłącznie 20% całkowitego wolumenu eksportu nieprzetworzonej wołowiny.
 
Niezwykle istotnym czynnikiem korzystnie wpływającym na dalszy rozwój rynku, jest odnotowany w grudniu 2013 r. wzrost pogłowia bydła o 1,4%, oraz młodego bydła o 3,4%. Ten czynnik będzie miał spore znaczenie dla rozwoju sektora. Szczególnie jeśli sprawdzą się szacunki KE, mówiące o zwiększeniu w 2014 r. konsumpcji mięsa wołowego o 0,7%. Jeżeli sytuacja ta utrzyma się można spodziewać się kolejnego nieznacznego wzrostu cen.
 
Nie można jednak wykluczyć, także negatywnego wpływu ASF i zamknięcia niektórych rynków pozaunijnych, przy czym 10% wysyłki nieprzetworzonego mięsa wołowego w 2013 r. Dlatego też szacowane ceny bydła w I kw. 2014 roku będą na poziomie 6,07-6,21 zł/kg.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!