| Autor: redakcja11

Brexit zagrożeniem dla brytyjskich eksporterów wołowiny

Jak podkreśliła brytyjska sekretarz stanu ministerstwa środowiska, żywności oraz obszarów wiejskich Elizabeth Truss, wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej może być niebezpieczne dla eksporterów mięsa wołowego z Wysp.

Brexit zagrożeniem dla brytyjskich eksporterów wołowiny

Według informacji podanych przez FAMMU/FPA w 2015 r. około 93% wołowiny eksportowanej przez Brytyjczyków kierowane było do krajów Wspólnoty.

Brexit może okazać się dla sektora wołowiny w Wielkiej Brytanii „skokiem w otchłań”, powodując tym samym ryzyko utraty pracy dla setek zatrudnionych w przemyśle. Brytyjscy farmerzy zajmujący się produkcją bydła są zdaniem Truss bezpieczniejsi oraz silniejsi będąc częścią zreformowanej gospodarki Unii Europejskiej.

W ubiegłym roku największym odbiorcą wołowiny z Wielkiej Brytanii była Irlandia, dokąd trafiła wołowina z Wysp o wartości 110 mln funtów. W czołówce odbiorców tego gatunku mięsa z Wielkiej Brytanii były również Holandia oraz Francja. Analogicznie w 2015 r. wartość wywozu mięsa wołowego z Wysp do krajów spoza Unii Europejskiej wyniosła łącznie 23 mln funtów. Tagi:
źródło: