| Autor: redakcja1

Ceny żywca krajowego

W dniach 2-8 kwietnia bieżącego roku jedynie żywiec wieprzowy i wołowy potaniał.

Ceny żywca krajowego
W tym czasie za kilogram żywca trzody chlewnej można było otrzymać o 1,4 procenta mniej niż tydzień wcześniej, czyli 5,15 złotego. W miesięcznej relacji to wzrost o 1 procent, a w rocznej to zwyżka o 16 procent.

Z kolei żywiec wołowy w omawianym okresie zbywano średnio za 6,18 złotego za kilogram, a zatem o 1,1 procenta mniej niż w ubiegłym tygodniu. W odniesieniu do zeszłego miesiąca to zniżka o 4,5 procenta, choć wobec poprzedniego roku to więcej o 14 procent.

W dalszym ciągu rośnie cena kurcząt brojlerów. Aktualnie wynosi ona 3,75 złotego za kilogram, czyli jest ona o 1 procent wyższa niż tydzień wcześniej, a także o 1 procent mniejsza wobec marca, a w odniesieniu do poprzedniego roku jest to spadek o 3 procent.

Natomiast w analizowanym przedziale czasowym o 1 procent podrożały indyki, które skupowano po 5,48 złotego za kilogram. W miesięcznym zestawieniu stawka ta jest niższa o 1 procent wobec do zeszłego miesiąca, ale i tak o 2 procent wyższa niż rok temu.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!