| Autor: redakcja1

Ceny żywca krajowego

W dniach 16-22 kwietnia bieżącego roku tylko indyki potaniały.

Ceny żywca krajowego
W tym czasie za kilogram żywca trzody chlewnej można było otrzymać o 1,6 procenta więcej niż tydzień wcześniej, czyli 5,30 złotego. W miesięcznej relacji to wzrost o 3 procent, a w rocznej to zwyżka o 17 procent.

Z kolei żywiec wołowy w omawianym okresie zbywano średnio za 6,37 złotego za kilogram, a zatem o 1,9 procenta więcej niż w ubiegłym tygodniu. W odniesieniu do zeszłego miesiąca to zwyżka o 1 procent, a wobec poprzedniego roku jest to więcej o 17 procent.

Cena kurcząt brojlerów aktualnie wynosi 3,79 złotego za kilogram, czyli jest ona o 0,4 procenta wyższa niż tydzień wcześniej. Jest także o 3 procent większa niż w marcu, a w odniesieniu do poprzedniego roku to spadek o 3 procent.

Natomiast w analizowanym przedziale czasowym o 2,3 procenta potaniały indyki, które skupowano po 5,33 złotego za kilogram. W miesięcznym zestawieniu stawka ta jest niższa o 3 procent, a także o 5 procent mniejsza niż rok temu.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!