| Autor: redakcja1

Ceny żywca w punktach skupu

Nadal tanieją kurczęta brojlery.

Ceny żywca w punktach skupu

Na przełomie listopada i grudnia bieżącego roku, w tygodniowej o 3,1 procent wzrosła cena żywca wieprzowego, a więc osiągnęła ona granicę 5,39 złotego za kilogram. W odniesieniu do sierpnia cena ta była o 6 procent większa, a w rocznej relacji o 40 procent.

 

W dniach 19-25 września tego roku stawka za żywiec wołowy zmniejszyła do poziomu 6,12 złotego za kilogram wobec tygodnia wcześniejszego, gdzie było to 6,14 złotego za kilogram. W zestawieniu miesięcznym jest to 2 procentowy wzrost, a w porównaniu do analogicznego czasu jest to cena wyższa o 24 procent.

 

Niestety w tym samym czasie za kurczęta brojlery można było otrzymać 3,6 złote za kilogram, tj. spadek rzędu 1,4 procenta w porównaniu do notowań sprzed tygodnia. W rozliczeniu miesięcznym jest to 6 procentowa obniżka, ale wobec zeszłego roku, cena ta zwiększyła się o 20 procent.

 

Z kolei stawka za indyki pozostała mniej więcej na tym samym poziomie w stosunku do stawek z wcześniejszego tygodnia i miesiąca i osiągnęły poziom 5,84 złotego za kilogram. Niemniej jednak w zestawieniu rocznym w dalszym ciągu jest to 19 procentowy wzrost.

 

Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!