Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Wpływ embarga na rynek mięsa w Rosji

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Po wprowadzeniu przez Rosję sankcji w odniesieniu do krajów zachodnich, największy rosyjski...

Po wprowadzeniu przez Rosję sankcji w odniesieniu do krajów zachodnich, największy rosyjski producent mięsa – grupa Cherkizowo przedstawiła swoją wersję sytuacji na krajowym rynku mięsa – podaje FAMMU/FAPA.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Rynek drobiu w Rosji


Aktualnie rosyjski rynek drobiu ocenia się na blisko 4 mln ton rocznie, przy czym niemal całość zaspokajana jest z produkcji wewnętrznej. Wolumen importowy na drób (łącznie z mięsem indyczym wynosi 360 tys. ton rocznie, co stanowi mniej niż 10% potrzeb rynkowych. Schłodzone mięso, które dominuje w sprzedaży, wytwarzane jest w kraju.
 

Ucierpi rynek wieprzowiny
 

Eksperci Cherkizowo nie prognozują więc większych zakłóceń na rynku, deficytu, ani zwiększenia się cen drobiu w wyniku wprowadzenia embarga. Niedostatecznej podaży można z kolei oczekiwać na rynku wieprzowiny, gdyż krajowi producenci zaspokajają zaledwie 70% potrzeb Rosji, ocenianych na 3,5 mln ton rocznie.
 
Kontyngent importowy na wieprzowinę wynosi 430 tys. ton na rok. Wprowadzenie zakazu importu z UE na początku tego roku z powodu afrykańskiego pomoru świń spowodowało zwiększenie się cen o 30-40%. Sierpniowe embargo rozszerzone na USA, Kanadę, Australię i Norwegię nie miało więc większego wpływu na rynek wieprzowiny, ponieważ wzrost cen nastąpił już wcześniej.

Wzrost cen wieprzowiny
 

Zakaz sprowadzania mięsa z UE miał pozytywny wpływ na wyniki produkcyjne grupy Cherkizowo w sektorze wieprzowiny. W pierwszym półroczu 2014 roku przeciętna cena sprzedaży wieprzowiny zwiększyła się w obrębie roku średnio o 50% do 88,72 RUB/kg - 1,88 EUR/kg. Wolumen sprzedaży wzrósł o 16% do 81,3 tys. ton wagi żywej. W drugim kwartale 2014 roku przeciętna cena zwyżkowała w stosunku do pierwszego kwartału o 41% do 102,67 RUB/kg - 2,19 EUR/kg.
 
Cherkizowo przewiduje, że rodzimi producenci będą w stanie uzupełnić lukę w obrębie podaży wieprzowiny w następnych kilku 2-3 latach. Będzie to jednak wymagało wszechstronnego wsparcia ze strony państwa. W 2014 r. Cherkozowo nie zdoła zwiększyć produkcji wieprzowiny ponad planowany wcześniej poziom.

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Produkcja mięsa w Europie przesuwa się na wschód
 • Produkcja mięsa w Europie przesuwa się na wschód

  Przeobrażenia gospodarcze i polityczne powodują zmiany w każdej branży. Sektor mięsa w UE jest tego idealnym przykładem – stopniowo, ale nieustannie zmniejsza się produkcja w „starej UE”...
 • Produkcja i handel drobiem
 • Produkcja i handel drobiem

  Zakłady przemysłu drobiarskiego zatrudniające 50 i więcej stałych pracowników, w lutym 2018 r. wyprodukowały 194 tys. t mięsa drobiowego, a więc to mniej o 10% niż przed miesiącem i o 1% niż...
 • Powrót gęsiny na polskie stoły
 • Powrót gęsiny na polskie stoły

  Ogólnopolską kampanię promującą gęsinę pod hasłem "Na świętego Marcina najlepsza gęsina" na rynku polskim wszczął region kujawsko-pomorski, któremu firmują Instytut Zootechniki w...
 • XXIV Regionalna Wystawa Zwierząt Hodowlanych w Szepietowie już w ten weekend!
 • XXIV Regionalna Wystawa Zwierząt Hodowlanych w Szepietowie już w ten weekend!

  Setki wystawców z kraju oraz zagranicy, blisko 1000 wspaniałych okazów zwierząt, udział w licznych pokazach, konkursach, a także spotkaniach edukacyjnych - tego może się spodziewać każdy, kto...
 • play Za nami łódzka FERMA 2018
 • Za nami łódzka FERMA 2018

  W miniony weekend, tj. 17-18 lutego br. po raz kolejny na terenie Hali Expo i MOSiR, odbyły się XVIII Międzynarodowe Targi FERMA Bydła oraz XXI Międzynarodowe Targi FERMA Świń i Drobiu.
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl