| Autor: redakcja1

Wyższe dostawy unijnej wieprzowiny i drobiu na Białoruś

W październiku br. Euroazjatycka Komisja Gospodarcza (EKG) opublikowała decyzję nr 189 w sprawie zmian w wykazie towarów podlegających przepisom z zakresu wolumenów importowych na 2014 r. oraz kontyngentów ich dostaw na terytorium Unii Celnej, tj. Rosja, Kazachstan, Białoruś – podaje FAMMU/FAPA.

Wyższe dostawy unijnej wieprzowiny i drobiu na Białoruś

Białoruskie kwoty importowe na wieprzowinę i drób

Jak wynika z decyzji EKG, wolumen wysyłki na wieprzowinę i drób na Białoruś w 2014 r. został podwojony. Kwota na świeżą, schłodzoną i mrożoną wieprzowinę zwiększyła się z 20 tys. ton do 40 tys. ton, na mrożone mięso kurcząt bez kości z 10 tys. ton do 20 tys. ton, a na jadalne produkty uboczne z drobiu z 10,9 tys. ton do 20,9 tys. ton.

Białoruś wnioskowała o wzrost wielkości kontyngentów w celu zrekompensowania mniejszej produkcji wieprzowiny na skutek afrykańskiego pomoru świń (ASF).


Jak wynika z białoruskich statystyk, w okresie od stycznia do sierpnia 2014 roku w kraju wyprodukowano 113 tys. ton wieprzowiny, czyli o 22% mniej niż przed rokiem. Wysyłka tego mięsa zmniejszyła się o 79% do 8 tys. ton w stosunku do 38,5 tys. ton w obrębie pierwszych ośmiu miesięcy 2013 r.Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!