| Autor: redakcja1

Dodatnie saldo polskiego handlu zagranicznego mięsem, żywcem i przetworami mięsnymi (I-VI 2015)

W I połowie 2015 r. saldo wymiany handlowej mięsem (czerwonym i drobiowym) oraz podrobami, żywcem, a także przetworami mięsnymi, tłuszczami i mączkami zwierzęcymi było dodatnie i wyniosło 1 mld 258 mln EUR – podaje FAMMU/FAPA.

Dodatnie saldo polskiego handlu zagranicznego mięsem, żywcem i przetworami mięsnymi (I-VI 2015)

Bilans w handlu mięsem czerwonym oraz podrobami był korzystny, i ukształtował się w granicy 319,4 mln EUR. W analizowanym czasie eksport wieprzowiny z Polski wyniósł 191,8 tys. ton - wzrost o 7,2%, a jego wartość ukształtowała się na poziomie 330,2 mln EUR - spadek o 3,6%. Wysyłkę tego gatunku mięsa zanotowano, pomimo rosyjskiego embarga nałożonego pod koniec stycznia 2014 r. na unijną wieprzowinę po wykryciu na Litwie i w Polsce afrykańskiego pomoru świń u dzików. Był to wynik zwiększonego o 26% wywozu wieprzowiny do krajów Wspólnoty, a także do Stanów Zjednoczonych o 18%.

 

Import wieprzowiny do Polski był wyższy o 10,4% w odniesieniu do poziomu przywozu z I połowy 2014 r., i wyniósł 331,4 tys. ton. Wartość tego importu osiągnęła pułap blisko 603 mln EUR. Bilans handlu wieprzowiną nieznacznie się polepszył, pozostając jednak na ujemnym poziomie - 272,8 mln EUR. W I połowie 2015 r. Polska wyeksportowała również prawie 135 tys. ton świeżego lub chłodzonego mięsa wołowego – więcej o 15% - o wartości 449,5 mln EUR oraz około 36 tys. ton mrożonej wołowiny – o 1% - o wartości 113,4 mln EUR.

 

Saldo wymiany handlowej żywymi zwierzętami było ujemne, kształtując się na poziomie -204 mln EUR. O ujemnym saldzie w handlu żywcem zadecydował wzrost wartości importu bydła oraz drobiu, przy równoczesnym znacznej obniżce eksportu żywca wołowego, świń, a także owiec i kóz. W omawianym czasie wysyłano z Polski żywiec wołowy o wartości 20,9 mln EUR, a więc o 22% mniejszej niż przed rokiem.


Czytaj dalej na następnej stronie...

Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!