Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Import wieprzowiny i drobiu do Rosji w 2015 r.

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Rosja nie zmieniła wielkości kontyngentów importowych na mięso w 2015 r., przy czym...

Rosja nie zmieniła wielkości kontyngentów importowych na mięso w 2015 r., przy czym obowiązujące embargo spowoduje znaczną zmianę w wykazie dotychczasowych dostawców – podaje FAMMU/FAPA.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Kontyngenty importowe


Jak wynika z z decyzji Euroazjatyckiej Komisji Gospodarczej kwota na wieprzowinę wyniesie 430 tys. ton, a na drób – 364 tys. ton, a więc tyle samo co w 2014 r. Dokument nie określa jednak sposobu podziału kontyngentów, a decyzję w tej sprawie podejmą rosyjskie władze.
 
W minionych latach Rosja zarezerwowała znaczną część kwot dla dostawców z UE i USA, przy czym w ciągu ostatnich 2 lat nastąpiły zmiany priorytetów. Na początku 2013 r. Rosja wprowadziła embargo na import amerykańskiej wieprzowiny i wołowiny, potem zniesiono restrykcje dla wieprzowiny, a od 8 sierpnia br. wszystkie towary z USA są objęte zakazem.
 
W podobnej sytuacji znajduje się UE. Embargo na zakup wieprzowiny wprowadzono w styczniu 2014 roku z uwagi na afrykański pomór świń (ASF), ostatnie restrykcje dotyczą także wołowiny i drobiu.
 
Sierpniowe embargo dotknęło również dwóch innych ważnych dostawców mięsa – Kanadę i Australię, a Rosja poszukuje aktualnie alternatywnych źródeł zaopatrzenia. Pośród nich dominuje Brazylia, która w 2015 roku przejmie pewnie największą część kontyngentu na drób. Rosyjskie władze weterynaryjne zatwierdziły niedawno do wysyłki blisko 30 brazylijskich zakładów.

Import drobiu


Obiecującym dostawcą może stać się także Argentyna, która niedawno wyraziła zainteresowanie przejęciem rosyjskiego kontyngentu importowego na drób, przyznanego poprzednio UE. Skorzystać mogą również eksporterzy wieprzowiny i drobiu z Chile, choć wolumen dostaw będzie ograniczony.
 
W sektorze drobiu istotnym źródłem zaopatrzenia Rosji, poza Ameryką Południową, może stać się Turcja. Dynamika wzrostu wywozu drobiu z tego kraju jest w ostatnich latach bardzo wysoka, a największymi odbiorcami były do tej pory państwa Bliskiego Wschodu.
 
Alternatywnym źródłem zaopatrzenia w drób dla Rosji jest także Tajlandia. W obrębie wieprzowiny zgodę na eksport na rynek rosyjski uzyskały niedawno Chiny. Rosyjskie władze weterynaryjne zatwierdziły do wysyłek na razie dziewięć chińskich zakładów produkcyjnych.

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl