| Autor: redakcja1

Wpływ embarga na rynek wieprzowiny i drobiu na Węgrzech

Straty dla węgierskiego eksportu rolnego wynikające z wprowadzenia embarga przez Rosję szacowane są na blisko 100 mln USD - podaje FAMMU/FAPA.

Wpływ embarga na rynek wieprzowiny i drobiu na Węgrzech

Straty węgierskiej branży mięsnej

Rosja jest największym odbiorcą dla eksportu rolno-spożywczego z Węgier spośród krajów trzecich (spoza UE) i ósmym co do wielkości indywidualnym odbiorcą.
 
W 2013 r. do Rosji dostarczono węgierską żywność o wartości niemal 400 mln USD, co stanowiło 3,5% całkowitego wywozu - 10,4 mld USD. Zakazem importu zostaną najbardziej dotknięte sektory wieprzowiny i drobiu. Wartość wywozu mrożonej i schłodzonej wieprzowiny z Węgier do Rosji wyniosła w minionym roku 54,4 mln USD, a więc niemal 14% eksportu ogółem.
 
Poza tym, Rosja jest głównym rynkiem zbytu dla węgierskich przetworów mięsnych, np. bekonu, a wartość wysyłki sięgnęła 11,2 mln USD – 60% całości wywozu. Wartość eksportu mięsa drobiu z Węgier do Rosji w 2013 r. wynosiła 19,2 mln USD – 3% łącznej wysyłki.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!