| Autor: mikolaj

Posiedzenie grupy roboczej Copa-Cogeca „Ziemniaki”

W dniu 4 listopada 2014 r. w Sekretariacie Copa-Cogeca w Brukseli odbyło się posiedzenie grupy roboczej „Ziemniaki”. Jak informuje Magdalena Montaigu z biura KRIR w Brukseli podczas spotkania omówiono następujące kwestie: szacunki co do produkcji i sytuacji rynkowej, umowy z przetwórcami, najnowsze informacje nt. rozporządzenia w sprawie promocji, kwestie ochrony roślin, sadzeniaki, embargo rosyjskie oraz uproszczenie dyrektyw w sprawie obrotu materiałem siewnym. Porządek obrad oraz sprawozdanie z ostatniego posiedzenia zostały przyjęte.

Posiedzenie grupy roboczej Copa-Cogeca „Ziemniaki”

Arnaud Petit z Sekretariatu Copa-Cogeca przedstawił temat GMO. Podkreślił on, że jest to dossier bardzo kontrowersyjne. Jeśli chodzi o embargo rosyjskie, sytuacja nie ulega poprawie. Negocjacje UE- Rosja są bardzo trudne w WTO i obecnie sektor rolny płaci najwyższą karę za całą debatę polityczną UE-Rosja. Sytuacja może jeszcze się pogorszyć.

Grupa robocza „Skrobia”

Tego samego dnia odbyło się również posiedzenie grupy roboczej „Skrobia”. Porządek obrad oraz sprawozdanie z ostatniego posiedzenia zostały przyjęte. Jednym z punków posiedzenia były wybiry Przewodniczącego grupy. Do Sekretariatu nie wpłynęła żadna kandydatura na to stanowisko. Delegat z Polski zaproponował, aby grupie tej przewodniczył Przewodniczący grupy roboczej „Ziemniaki”, ponieważ rynek ten jest bardzo podobny i grupy te są połączone. Delegat z Czech zaproponowal, aby grupa ta została połączona z grupą roboczą „Biopaliwa”. Uczestnicy posiedzenia zostali poproszeni o zastanowienie sie nad tą kwestią i przedstawienie ewentualnych propozycji przed kolejnym posiedeniem.

Następnie omówiona została sytuacja rynku skrobi. We Francji produkcja powinna być niższa w poprzedniej kampanii w związku ze spadkiem powierzchni. Powierzchnie upraw znaczenie spadły; uzysk wzrasta ze względu na lepszy wybór odmian. W Holandii uzysk jest bardzo wysoki; zbiory powinny być korzystne. W Republice Czeskiej kwoty zostały wypełnione, produkcja kształtuje się na średnim poziomie; sytuacja jest raczej korzystna. W Niemczech w tym roku powierzchnie znowu spadły; W Finlandii powierzchnie upraw wzrosły o 7% w stosunku do lat ubiegłych. Warunki meteorologiczne były bardzo zmienne. Sytuacja wygląda dość dobrze. W Polsce zbierzemy mniej ziemniaków skrobiowych, o 7,7%.

Jeśli chodzi o punkt dotyczący normalizacji CEN bioproduktów, uczestnicy wspólnie podkreślili, że proces ten należy odrzucić, ponieważ istnieją już normy, które obowiazują cały proces produkcji w rolnictwie, a te normy obowiązywałyby jedynie produkt końcowy.



Tagi:
źródło: