| Autor: redakcja1

Koniunktura w rolnictwie w 2015 r. Zobacz jakie zmiany zaszły w poszczególnych obszarach produkcji rolnej

Jak wynika ze wstępnych danych, w 2015 r. rynkowe uwarunkowania poprawiły się w odniesieniu do bardzo niekorzystnego pod tym względem roku 2014, ale trudno je uznać za sprzyjające rolnictwu. Obniżki cen skupu podstawowych surowców rolniczych w okresie ciągu roku o 4% były znacznie głębsze niż spadki cen środków produkcji, gdzie było to 0,4%. Skumulowany wskaźnik nożyc cen wyniósł w tym czasie 96,3 punktu względem 89,7 punktu w roku poprzednim.

Koniunktura w rolnictwie w 2015 r. Zobacz jakie zmiany zaszły w poszczególnych obszarach produkcji rolnej

Spadła opłacalność produkcji wieprzowiny

Według Jadwigi Seremak-Bulge z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, zawężenie stosunku cen żywiec wieprzowy:zboża w 2015 r. pogorszyło i tak niską opłacalność tej produkcji, co skutkować będzie zmniejszeniem pogłowia i produkcji żywca wieprzowego w drugiej połowie 2016 r. W całym 5-leciu 2011-2015 spadek cen żyta o 10% znacząco wyprzedził zniżkę cen żywca wieprzowego o 1,1%, podczas gdy ceny kukurydzy i jęczmienia minimalnie się zwiększyły. Wyraźnie więc poprawił się w tym czasie stosunek cen żywca wieprzowego do żyta, podczas gdy relacje cen żywca wieprzowego do jęczmienia i kukurydzy pogorszyły się.

 
Mimo poprawy opłacalności chowu trzody chlewnej mierzonej stosunkami cen żywca do żyta powierzchnia uprawy i zużycia paszowego żyta wyraźnie się obniżyły w wyniku wycofywania się najmniejszych gospodarstw z chowu trzody chlewnej. Z kolei pogłowie i produkcja żywca wieprzowego w spółkach wzrastają, co może zapowiadać przyspieszenie zmian strukturalnych w sektorze trzody. Wskazuje na to również utrzymujący się wysoki import prosiąt i warchlaków.

Pogorszenie opłacalności produkcji drobiarskiej

Pogorszenie opłacalności produkcji drobiarskiej w czasie roku 2015 r. spowodowane wyższymi cenami zbóż było znacznie mniejsze, gdyż spadki cen żywca drobiowego wyniosły jedynie 4%, a po ich stabilizacji w roku poprzednim ceny drobiu podniosły się nominalnie w latach 2011-2015 o 13%, a realnie o 5,9%. Było to równoznaczne ze znaczącą poprawą rentowności produkcji drobiarskiej mierzoną relacjami cen drobiu do zbóż. Tłumaczy to utrzymującą się  wysoką dynamikę rozwoju produkcji drobiarskiej, która systematycznie rozwija się o 10% w 2015 r. i o 56% do 2,5 mln t wbc w latach 2011-2015. Zwyżka cen skupu zbóż w 2015 r. znacznie ustępował dynamice cen ziemniaków, które w grudniu 2015 r. były o 15,7% większe niż przed rokiem w wyniku sporo niższych zbiorów.
 
Dramatyczny spadek cen przed rokiem o 29% spowodował jednak, że ich dynamika w latach 2011-2015 była bardzo podobna i wyniosła 15,8% nominalnie i 8,6% rzeczywiście. Jednakże mimo, że w porównaniu ze zbożami, była ona dużo wyższa, to obszar uprawy ziemniaków skurczył się do 300 tys. ha zaledwie i 2,7% w strukturze zasiewów z uwagi na systematycznie malejący popyt.


Czytaj dalej na następnej stronie...



Tagi:
źródło: