Kategorie

Poznaj produkty


| Autor: redakcja3

15 lat PDOiR na Opolszczyźnie

Porejestrowe Doświadczalnictwo Odmianowe i Rolnicze w województwie opolskim ma 15 lat. W ostatnich dniach czerwca zorganizowano opolskie obchody tego jubileuszu. Odbyła się konferencja podsumowująca działalność PDOiR, wizytowano również Stacje Oceny Odmian w Głubczycach. Uroczystości połączono z piknikiem zbożowym przygotowanym przez Izbą Rolniczą w Opolu.

15 lat PDOiR na Opolszczyźnie
Początki testowania odmian roślin w województwie opolskim sięgają jeszcze lat 70. Wtedy powstała Stacja Doświadczalna Oceny Odmian w Głubczycach. Położona jest na Płaskowyżu Głubczyckim i reprezentuje najlepsze gleby. Aktualnie powierzchnia stacji wynosi prawie 50 ha.

Stacja prowadzi badania WGO z roślinami rolniczymi i warzywnymi oraz OWT z rzepakiem ozimym i jarym. Od 1998 roku jest równocześnie jednostką koordynującą wojewódzki program Porejestrowego Doświadczalnictwa Odmianowego i Rolniczego w województwie opolskim i realizuje badania PDOiR z ważniejszymi rolniczo gatunkami roślin uprawnych i nadzoruje tą działalność w pozostałych punktach.

Wiceprezes Izby Rolniczej w Opolu Marek Froelich podkreśla, że doświadczalnictwo jest dla rolników bardzo ważne.

- W katalogu unijnym znajduje się około 8 tysiecy odmian rzepaku, pszenicy i innych roślin. Gdybyśmy jako rolnicy, byli wystawieni tylko na wolny rynek i reklamy firm, które oferowały z tego katalogu wszystkie produkty, to rodziłoby kłopoty, bo nie można byłoby zapanować nad mrozoodpornością i zdrowotnością. Nie sposób w Polsce uprawiać odmian, które można z kolei uprawiać w innych miejscach Europy. Musimy mieć doświadczalnictwo krajowe, które będzie dostosowywało szereg odmian pszenic, rzepaku czy buraków, do naszych warunków. Celem doświadczalnictwa jest wyłonienie dla nas tych najbardziej wartościowych odmian, które w tych warunkach najbardziej się sprawdzają - mówi Froelich.

Gospodarze nie tylko korzystają z katalogów opracowanych przez PDOiR, ale również opłacają doświadczenia składkowo. - Jako Izba Rolnicza w Opolu nie musimy wprawdzie kupować katalogów, ale jako samorząd rolniczy mamy zapisane w statucie, że powinniśmy partycypować kosztowo a działalności PDO. Staramy się to robić - dodaje wiceszef Izby Rolniczej w Opolu.

W Polsce na rzecz doświadczalnictwa pracuje prawie 500 wolontariuszy. Zespoły wojewódzkie publikują listy zalecanych odmian. Obszerne opracowania są przygotowane w taki sposób, aby mieć łatwy dostęp do wybranych odmian, które interesują rolnika. Dane i ocena jest aktualizowana każdego roku. PDOiR podaje w kolejności alfabetycznej odmiany, które na naszym  terenie okazały się najwyżej plonujące.

PDOiR prowadzi też usługową działalność doświadczalną i produkcję rolniczą. Średnie roczne zatrudnienie wynosi 11 osób. Szefem zespołu wojewódzkiego PDOiR jest dr inż. Kazimierz Pyziak.

 



Tagi:
źródło: