Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
BNP Paribas wspiera Polskę na rynku zielonych obligacji

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Wśród inwestorów rośnie świadomość zmian klimatycznych, a zielone obligacje, które mają...

Wśród inwestorów rośnie świadomość zmian klimatycznych, a zielone obligacje, które mają służyć finansowaniu projektów przyjaznych środowisku, stają się coraz popularniejszym instrumentem finansowym. Polska jest pionierem tego szybko rozwijającego się rynku – ocenia Siergiej Sudakow z zespołu instrumentów dłużnych BNP Paribas, globalnego lidera finansowania ekologicznych projektów.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Zielone obligacje pojawiły się stosunkowo niedawno. Pierwsze obligacje tego typu emitowały międzynarodowe instytucje finansowe, jak Europejski Bank Inwestycyjny (2007) czy Bank Światowy (2008). Później pojawiły się emisje przeprowadzane przez samorządy oraz firmy. W 2016 r. Polska stała się pierwszym państwem, które sprzedało tego typu papiery. Później zrobiły to także Francja, Fiji i Nigeria. Pod koniec stycznia br. Ministerstwo Finansów przeprowadziło drugą emisję. Jednym z jej współorganizatorów był bank BNP Paribas.
 
- Styczniowa emisja cieszyła się wielkim zainteresowaniem inwestorów. Polska sprzedała obligacje za 1 mld euro, a popyt przekraczał 3 mld euro. Coraz więcej funduszy przyjmuje politykę inwestowania w projekty, które są przyjazne środowisku. W ubiegłym roku wyemitowano blisko zielone obligacje za 133 mld euro. Patrząc na obecne globalne trendy i zmieniającą się świadomość w zakresie ochrony środowiska można spodziewać się, że tego typu instrumenty będą odgrywały coraz większą rolę w finansowaniu całej światowej gospodarki. Liczba zaangażowanych inwestorów ciągle rośnie, a kolejni tworzą ekologiczne portfele. Szczególnie cieszy stała aktywność Polski na tym rynku i kontakty z gronem pro-środowiskowych inwestorów – mówi Siergiej Sudakow, kierujący zespołem instrumentów dłużnych BNP Paribas w regionie Europy Środkowej i WNP.
 
Środki pozyskane z emisji zielonych obligacji muszą być przeznaczone na projekty przyjazne środowisku, które z kolei są weryfikowane przez niezależne podmioty. Polski resort finansów wskazuje sześć sektorów, które mogą być finansowane środkami z zielonych obligacji: energia odnawialna, niskoemisyjny transport, przyjazne środowisku projekty w sektorze rolnym, zalesianie, parki narodowe oraz rekultywacja.
 
- Sektory wskazane przez Polskę w dużej mierze pokrywają się z naszymi wytycznymi. BNP Paribas, jako sfery kwalifikujące się do objęcia finansowaniem przez zielone obligacje, wskazuje energię odnawialną, podnoszenie wydajności energetycznej, transport publiczny, zarządzanie wodą i jej uzdatnianie oraz recykling. Wpisuje się to w naszą politykę odpowiedzialności społecznej i środowiskowej. Biorąc pod uwagę globalne ocieplenie, możemy mówić o wyścigu z czasem, a rolą i obowiązkiem banków jest ułatwianie przechodzenia do gospodarki niskoemisyjnej. Zielone obligacje to znakomity instrument, by realizować ten cel – tłumaczy Siergiej Sudakow.
 
BNP Paribas jest jednym z głównych graczy na rynku zielonych obligacji. W 2017 r. bank uczestniczył w licznych emisjach obligacji tego typu, w tym m.in. litewskiego holdingu energetycznego Lietuvos Energija, który był pierwszym emitentem zielonych obligacji w regionie CEEMEA (Europy Środkowo-Wschodniej, Bliskiego Wschodu i Afryki). Ponadto, bank sam wyemitował w 2016 r. zielone obligacje za 500 mln euro, a w 2017 r. BNP Paribas Asset Management, ramię banku zarządzające aktywami, uruchomiło fundusz inwestujący w tego typu pro-ekologiczne aktywa.

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • BNP Paribas wspiera Polskę na rynku zielonych obligacji
 • BNP Paribas wspiera Polskę na rynku zielonych obligacji

  Wśród inwestorów rośnie świadomość zmian klimatycznych, a zielone obligacje, które mają służyć finansowaniu projektów przyjaznych środowisku, stają się coraz popularniejszym instrumentem...
 • OZE: Zielone obligacje szansą na rozwój
 • OZE: Zielone obligacje szansą na rozwój

  Zwiększenie do poziomu 20 proc. udziału odnawialnych źródeł energii w bilansie energetycznym do 2020 roku będzie dla Polski dużym wyzwaniem. Co prawda wzrost takich inwestycji nie jest wcale taki...
 • 255 mln zł do budżetu państwa
 • 255 mln zł do budżetu państwa

  W piątek 29 czerwca br. Agencja Nieruchomości Rolnych zasiliła budżet państwa kwotą 254,75 mln zł.
 • Kolejny wzrost inflacji
 • Kolejny wzrost inflacji

  Ostatni 5 procentowy wzrost inflacji przyczynił się do tego, że jej obecny poziom jest najwyższy od 10 lat.
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl