Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Kolejny rejs: Znakowanie dorszy bałtyckich zakończone!

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


W dniach 5–8 października br. przeprowadzono drugie w tym roku, a czwarte od początku trwania...

W dniach 5–8 października br. przeprowadzono drugie w tym roku, a czwarte od początku trwania projektu TABACOD znakowanie dorszy bałtyckich. Dorsze oznakowano na statku badawczym MIR-PIB „Baltica” w rejonie Zatoki Gdańskiej zgodnie z ustaleniami międzynarodowego projektu badawczego TABACOD współrealizowanego przez instytuty badawcze z Dani, Szwecji i Niemiec, a finansowanego przez fundację BalticSea2020.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Rejs należy uznać za udany z kilku powodów. Różnica temperatury wody pomiędzy powierzchnią morza, do którego wracały oznakowane dorsze, a dnem na której bytowały przed ich odłowieniem, wynosiła zaledwie 1°C, co oznaczało że dorsze nie doznawały zjawiska szoku termicznego – czynnika znacząco pogarszającego przeżywalność oznakowanych dorszy. Uzyskiwano dobre wydajności połowów dorszy, co w efekcie zaowocowało rekordową liczbą oznakowanych ryb tego gatunku – 1386 sztuk.

Ponadto, dorsze występowały stosunkowo płytko – 55 m, a zatem zjawisko barotraumy towarzyszące wydobywaniu dorszy z większych głębokości wstępowało w mniejszym stopniu. Czynnikiem sprzyjającym znakowaniu były półsztormowe warunki panujące w morzu. Nie były one na tyle trudne by uniemożliwić znakowanie, a jednocześnie zatrzymały kutry rybackie w portach trakcie znakowania, co zmniejszyło ryzyko zbyt szybkiego odłowienia oznakowanych dorszy. W projekcie zależy nam na jak najdłuższym przebywaniu oznakowanych dorszy w morzu, dzięki czemu uzyskamy więcej informacji o trasach migracji i tempie wzrostu tych ryb. Warto dodać, że w rejsie powtórnie odłowiliśmy osiem dorszy przez nas oznakowanych, co w pewnym stopniu potwierdza dobrą kondycję i przeżywalność oznakowanych ryb.

W rejsie znakowania uczestniczył również Dyrektor MIR-PIB dr Emil Kuzebski, dla którego projekt TABACOD ma ogromne znaczenie naukowe, szczególnie aktualne w kontekście obecnych problemów rybołówstwa dorszowego.

Zwracamy się do wszystkich użytkowników morza – rybaków, wędkarzy i przetwórców z gorącą prośbą o zwrot oznakowanych dorszy, gdyż tylko wtedy będziemy mogli uznać znakowanie za w pełni udane.

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl