Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
KRIR apeluje o wprowadzenie stanu klęski żywiołowej na terenie całej Polski

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


W związku z klęską suszy, która występuje obecnie na obszarze całego kraju, a w wielu...

W związku z klęską suszy, która występuje obecnie na obszarze całego kraju, a w wielu rejonach sytuacja niedoboru wody jest krytyczna, Prezes KRIR zwrócił się Premier RP o wprowadzenie przez Radę Ministrów stanu klęski żywiołowej na terenie całego kraju.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Zdaniem Prezesa Krajowej Rady Izb Rolniczych niezbędne jest ogłoszenie stanu klęski żywiołowej, co spowoduje możliwość powołania komisji szacujących straty na terytorium całej Polski, we wszystkich gospodarstwach i na wszystkich rodzajach upraw oraz umożliwi rolnikom skorzystanie z wielu instrumentów, które chociaż w niewielkim stopniu pozwolą zrekompensować ogromne straty spowodowane klęską suszy, jak np. kredyty preferencyjne czy odroczenie płatności składek KRUS.

Obecnie, w wielu rejonach, gdzie faktycznie wystąpiła susza, wojewodowie nie mają możliwości powołać komisji szacujących, z uwagi na dane Instytutu Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach, który monitorując stan opadów w Polsce bazuje na danych tylko z około 300 miejsc pomiarowych i nie uwzględnia niskiej ilości opadów w okresie jesienno-zimowym, i tym samym niskiego poziomu wód gruntowych przed okresem wegetacji, co ma znaczący wpływ na wystąpienie objawów suszy w późniejszym okresie.

Prezes KRIR przesłał także w dniu 14 sierpnia 2015 r. do Premier RP pismo z wnioskiem o wprowadzenie przez Radę Ministrów stanu klęski żywiołowej na terenie całego kraju wraz z pismami z wielu regionów Polski w sprawie trudnej sytuacji w rolnictwie z powodu suszy, które otrzymało Biuro KRIR, prosząc o odpowiednie decyzje Rządu w tej sprawie.

Google+


źródło:

Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0
2015-09-11 11:51:46, napisał: Gość

J.Sz. pisze:Zgadzam się w 100%! Pozwolę sobie dodać w tym miejscu uwagę w skali mikro. Szkodliwość tego typu raroptf3w, ktf3rych pochodne często odbijają się w środkach masowego przekazu skutkują nieuzasadnionym wzrostem cen w polskich hurtowniach. Mechanizm działa na zasadzie zbliżonej do samosprawdzającej się przepowiedni.Jak to działa na rodzimym podwf3rku? W dziennikach telewizyjnych mf3wią właśnie coś o suszy w Europie Zachodniej wspierającym wzrost cen żywności w Europie Wschodniej – w tym „rzecz jasna” w Polsce – czy o wzroście cen ropy naftowej. A w przeciągu kilku dni (czasami nawet na następny dzień!) ceny w hurtowniach wzrastają o kilka procent; na pytanie skąd ten wzrost zaprzyjaźnionemu przedsiębiorcy pani w hurtowni odpowiada: „no wie pan, nic na to nie poradzimy, to wszystko przez tą suszę w Europie Zachodniej”. Per analogiam wzrost cen ropy i jej pochodnych na rynkach międzynarodowych, ktf3re jak każdy wie „uzasadniają” wzrost cen marchewki o 5% w Pcimiu Dolnym bo cena paliwa jest przecież „zawarta wszędzie”. Ciekawe dlaczego ceny marchewki nie zmieniają się, gdy ceny paliw na stacjach fluktuują „po cichu” – bez medialnego szumu i genialnych wypowiedzi rodzimych analitykf3w ekonomicznych?Chciałbym wyraźnie zaznaczyć, że nie obwiniam tu np. hurtownikf3w, działa przecież – mimo wielu przeszkf3d – prawo podaży i popytu. Wyżej opisane postępowanie hurtownikf3w jest jak najbardziej słuszne: skoro eksperci mf3wią, że ceny wzrosną, a popyt na nasze produkty jest mało elastyczny, należy już teraz prewencyjnie podnieść ceny.Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl