| Autor: redakcja12

Nieformalne posiedzenie Rady UE ds. Środowiska i klimatu w Tallinie

Ekoinnowacje oraz globalny wymiar międzynarodowych negocjacji dotyczących zmian klimatu były głównymi tematami, wokół których toczyły się dyskusje podczas nieformalnego posiedzenia Rady UE ds. Środowiska i Klimatu w Tallinnie. W obradach wziął udział prof. Jan Szyszko, minister środowiska.

Nieformalne posiedzenie Rady UE ds. Środowiska i klimatu w Tallinie

O okoinnowacjach


Podczas spotkania ministrowie dyskutowali o ekoinnowacjach m.in. w kontekście gospodarki o obiegu zamkniętym. W panelu udział wzięli m.in. Karmenu Vella, komisarz UE ds. środowiska, i Siim Kiisler, minister środowiska Estonii.
 
Minister Jan Szyszko podkreślił, że w kwestii gospodarki o obiegu zamkniętym inspirację powinniśmy czerpać z samej przyrody.

- Wzorcowym przykładem obiegu zamkniętego jest krajobraz. Jeżeli zachowany jest pełen skład gatunkowy ekosystemu to jest on najlepszym wskaźnikiem stuprocentowego obiegu zamkniętego – powiedział.

 
Minister Szyszko zaznaczył również, że należy dążyć do przejścia na gospodarkę o obiegu zamkniętym, przede wszystkim w ramach działań lokalnych, na szczeblu samorządowym.

- To właśnie społeczności lokalne mają największe szanse na urzeczywistnienie modelu gospodarki o obiegu zamkniętym, poprzez wprowadzanie konkretnych rozwiązań cyrkularnych, wykorzystujących rodzimy potencjał, które równocześnie będą stymulatorem miejscowego rozwoju – dodał.

 
W trakcie panelu dyskusyjnego ministrowie rozmawiali też na temat zintegrowanego zagospodarowania przestrzennego w kontekście promowania zrównoważonego rozwoju inteligentnych miast.
 
Podczas spotkania minister Szyszko podkreślił, że w rozwoju inteligentnych miast kluczem do przechodzenia na gospodarkę o obiegu zamkniętym są zintegrowane plany zagospodarowania przestrzennego.

Czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!