| Autor: redakcja12

Nowe normy dla kotłów - pierwszy krok w walce ze smogiem

5 września br. w Dzienniku Ustaw opublikowane zostało rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów w sprawie wymagań dla kotłów na paliwo stałe. Oznacza to stopniowe wycofywanie z użytku “kopciuchów” czyli kotłów o klasie niższej niż 5. “To krok w dobrą stronę w walce o lepszą jakość powietrza” – mówi Tobiasz Adamczewski z WWF Polska.

Nowe normy dla kotłów - pierwszy krok w walce ze smogiem

Rozporządzenie mówiące o zakazie sprzedaży i instalowaniu  kotłów na paliwa stałe klasy niższej niż 5 wejdzie w życie 1 października 2017 roku. Kotły niespełniające powyższych norm, które powstały przed październikiem 2017 r. będzie można sprzedawać jedynie do końca czerwca 2018 roku.
 

- Polska jest krajem smogu – czerwoną wyspą na mapie Europy, zarówno pod względem zanieczyszczenia powietrza pyłem zawieszonym jak i rakotwórczym benzoapirenem – mówił Andrzej Guła z Krakowskiego Alarmu Smogowego.

Główną przyczyną smogu jest palenie złej jakości węglem w nieefektywnych domowych piecach, dlatego wprowadzenie przepisów regulujących normy dla kotłów oraz paliw byłyby dla całej Polski przełomem.

 

Rozporządzenie wskazuje graniczne wartości emisji pyłu, CO i gazowych zanieczyszczeń organicznych (tabela poniżej) oraz zakazuje stosowania w konstrukcji kotłów rusztu awaryjnego.
 

- Normy na kotły to krok w dobrą stronę w walce o lepszą jakość powietrza. Ale nie jest to rozwiązanie docelowe – zaznaczył Tobiasz Adamczewski z WWF Polska, po czym dodał: – Naszym celem klimatycznym jest wyeliminowanie paliw kopalnych do około połowy wieku. Zamiast zamieniać węgiel na węgiel pamiętajmy, że istnieją lepsze rozwiązania dla środowiska, jak np. gruntowe pompy ciepła czy rekuperatory, przy jednoczesnym zwiększaniu efektywności energetycznej budynków.
 

Zakaz “kopciuchów” oraz sprzedaży najgorszego sortu węgla, takiego jak muły i floty powinien zdecydowanie wpłynąć na poprawę jakości naszego powietrza.
 

Istnieje szansa, że polskie miasta przestaną być w czołówce najbardziej zanieczyszczonych miast Europy.Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!