| Autor: redakcja12

Owocowy sposób na zimowe chłody

Katary, przeziębienia i zimowe chandry najlepiej jest zwalczyć naturalnymi sposobami. Na pewno jednym z najsmaczniejszych są maliny i sok z tych pysznych owoców.

Owocowy sposób na zimowe chłody
Maliny (Rubus idaeus, czyli maliny właściwe, najczęściej goszczące na stołach) cenione są przez dietetyków i zielarzy, bowiem zarówno ich owoce, jak i liście zawierają sporo witamin i minerałów - z magnezem, wapniem i żelazem na czele, a także wiele innych wartościowych dla zdrowia substancji. Poza tym cieszą się wielką popularnością wśród smakoszy rodzimych owoców.
 
Zawierają one ponad 100 różnych olejków eterycznych, co tłumaczy ich charakterystyczny i intensywny smak oraz zapach. W pięknych soczystych, czerwonych owocach malin znajdują się kwasy organiczne, takie jak: cytrynowy, jabłkowy czy salicylowy. Są również pektyny, antocyjany, cukry, związki śluzowe, lotne związki zapachowe.
 
Jest również bogactwo witamin (m.in. C, E, B1, B2, B6) oraz wiele substancji mineralnych - przede wszystkim potas, magnez, wapń i żelazo. Zielone liście malin zawierają natomiast garbniki, flawonoidy, kwasy organiczne, związki żywicowe oraz sole mineralne (m.in. żelaza, miedzi, wapnia).
 
Przetwory z liści i owoców malin od wielu stuleci odgrywają dużą rolę w medycynie ludowej.
 
Są stosowane w celu zwalczania gorączki w przebiegu wirusowych i bakteryjnych chorób, przebiegających z podwyższoną temperaturą, np. grypy czy przeziębieniu, także u najmłodszych. Zapewne wielu z nas pamięta jak w dzieciństwie nasze mamy i babcie leczyły nas przetworami z malin. Cóż to był za smak. Na takie metody leczenia chyba żadne dziecko nie wnosi sprzeciwu.
 
Wielkim atutem malin jest bardzo duża zawartość witaminy C, która chroni przed zachorowaniem, a jeśli już dopadnie nas choroba, to znacznie skraca czas jej trwania.
Maliny nie zawiodą także wszystkich tych, którzy walczą z nadmiarem kilogramów, bowiem służą również za znakomite źródło błonnika rozpuszczalnego w wodzie, który pęczniejąc w żołądku, powoduje odczucie pełności. Choć są owocem dość słodkim, to dostarczają bardzo niewielu kalorii.Napary z owoców lub liści malin są znakomitym środkiem przeciwgorączkowym, ponieważ pobudzają czynność gruczołów potowych, a pot – parując ze skóry – powoduje obniżenie temperatury. Spożycie naparu z suszonych owoców lub syropu ze świeżych owoców wywołuje obfite wydzielanie potu po 30-60 minutach.
 
Dlatego też wszyscy stosujący diety odchudzające powinni wprowadzić maliny na stałe do swojego menu (w sezonie – świeże owoce, poza sezonem – mrożone).
 
Dodatkowo liście malin działają ściągająco, przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie. Zawarte w nich garbniki hamują rozwój bakterii jelitowych i skutecznie zmniejszają biegunkę. Przetwory z liści malin pomogą także w słabo nasilonych wzdęciach. Napar z malin i ich liści można także wykorzystywać do płukania gardła, krtani, a także wszystkich nadżerek w obrębie jamy ustnej.
 
Owoce malin są bardzo delikatne i łatwo się gniotą, puszczają sok, zlepiają i pleśnieją. Dlatego należy je zbierać ostrożnie, podczas suchej pogody do płaskich łubianek i szybko suszyć lub przetwarzać. Prawidłowo wysuszone maliny powinny zachować naturalną barwę i przyjemny zapach.
 
Warto w sezonie przeznaczyć trochę czasu i zrobić przetwory z malin: sok lub syrop z malin, dżem lub konfiturę, albo nalewkę. Maliny zamknięte w słoiku odwdzięczą nam się w długie zimowe wieczory oraz na jesienne chandry i katary. Co ważne, maliny można mrozić, ponieważ proces ten nie niszczy witaminy C, co ma z kolei miejsce podczas gotowania owoców.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!