| Autor: redakcja12

Polska gospodarzem międzynarodowej konferencji "Las 2017"

9 października br. odbyła się międzynarodowa konferencja pod hasłem „Lasy, nasze wspólne dobro. Wzmacnianie zrównoważonego rozwoju w świetle Porozumienia Paryskiego”. Gospodarzem tego wydarzenia jest Ministerstwo Środowiska.

Polska gospodarzem międzynarodowej konferencji
Konferencja „Las2017” to Wspólna Sesja Komitetu do spraw Lasów i Przemysłu Drzewnego EKG ONZ oraz Europejskiej Komisji do spraw Leśnictwa FAO. Jest to pierwszy raz, kiedy Wspólna Sesja odbywa się w Polsce. Dla naszego kraju to bardzo ważne wydarzenie, gdyż w 2017 roku obchodzona jest 70. rocznica współpracy EKG/FAO.

Do Warszawy przybyli uczestnicy z ponad 50 krajów, w tym ministrowie odpowiedzialni za kwestie środowiska i leśnictwa oraz przedstawiciele nauki, krajowego i zagranicznego przemysłu drzewnego oraz organizacji pozarządowych.

 

Tematyka spotkania


Tematyka rozmów podczas konferencji „Las2017” dotyczyła sektora leśnego, w tym roli lasów w zrównoważonym rozwoju. Głównym punktem wydarzenia będzie spotkanie ministrów odpowiedzialnych za lasy regionu paneuropejskiego (tzw. high level meeting).

- Podczas spotkania przedstawiliśmy polską koncepcję leśnych gospodarstw węglowych. Stanowią one nasz sposób na realizację zobowiązań wynikających z Porozumienia Paryskiego. Poprzez odpowiednie zabiegi gospodarki leśnej możemy znacznie zwiększyć zdolność lasów do pochłaniania CO2 – mówił prof. Jan Szyszko, minister środowiska, po czym dodał: - Chcieliśmy także pokazać polski, wielofunkcyjny model leśnictwa, z którego jesteśmy dumni. Polska jest w europejskiej czołówce pod względem powierzchni lasów. Zajmują one obecnie blisko 30 proc. terytorium naszego kraju. Co więcej, lesistość Polski systematycznie się zwiększa.

 

Zintegrowany Program Prac na lata 2018-2021


Podczas sesji „Lasy2017” przyjęto także Zintegrowany Program Prac na lata 2018-2021 (Integrated Programme of Work 2018-2021). Dokument ten ma wspierać państwa członkowskie Organizacji Narodów Zjednoczonych oraz inne zainteresowane strony w podejmowaniu działań na rzecz zrównoważonego zarządzania i korzystania z lasów regionu Europejskiej Komisji Gospodarczej ONZ. Obecnie obowiązuje Zintegrowany Program Prac na lata 2014-2017, który został przyjęty w grudniu 2013 r., podczas wspólnej sesji „Metsä2013” w Finlandii.
 

IV Europejski Tydzień Leśny


Sesji „Las2017” towarzyszył obchody IV Europejskiego Tygodnia Leśnego. W jego ramach Polska zaplanowała szereg wydarzeń pokazujących bogactwo polskiej przyrody. Uczestnicy oraz wszystkie osoby zainteresowane tematyką leśną będą mogli, między innymi, wziąć udział w zajęciach edukacyjnych w 10 nadleśnictwach, czy dniach otwartych w Parkach Narodowych. Ponadto, w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie odbędzie się wystawa promująca drewno.
 
Europejski Tydzień Leśny obchodzony jest od 2008 r. jako wydarzenie towarzyszące Sesji. Stwarza on okazję do dyskusji na temat leśnictwa i sektora leśnego, a także jest unikatowym forum do promocji wspominanych tematów. Tydzień Leśny obchodzony jest w przerwach obrad sesji w postaci organizacji wydarzeń pobocznych.

Czytaj dalej na następnej stronie...Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!