| Autor: redakcja12

Resort środowiska na rzecz drewnianego budownictwa mieszkaniowego

4 września w Ministerstwie Środowiska została zorganizowana konferencja interesariuszy zatytułowana „Rola Lasów Państwowych w promowaniu drewnianego budownictwa mieszkaniowego”. Konferencja odbyła się z udziałem ministra środowiska prof. Jana Szyszko, wiceministra infrastruktury i budownictwa Tomasza Żuchowskiego, dyrektora generalnego Lasów Państwowych dr. Konrada Tomaszewskiego, wiceprezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Artura Michalskiego, wiceprezesa zarządu Banku Ochrony Środowiska Dariusza Grylaka oraz przedstawicieli przedsiębiorców.

Resort środowiska na rzecz drewnianego budownictwa mieszkaniowego
- Nasze działania w zakresie drewnianego budownictwa wpisują się w Strategię na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju do roku 2020. Chcemy wykorzystywać zasoby przyrodnicze Polski dla rozwoju kraju. Budownictwo drewniane, jako element ekobudownictwa, to jeden z sektorów strategicznych naszej gospodarki. Działania te przyczynią się także do realizacji polityki klimatycznej prowadzonej przez resort środowiska - podkreślił prof. Jan Szyszko.
 
Wiceminister infrastruktury i budownictwa Tomasz Żuchowski dodał, że promowanie budownictwa drewnianego jest dobrą inicjatywą, również w kontekście programu Mieszkanie +. Jednocześnie zapewnił, że dołoży wszelkich starań, aby współpraca międzyresortowa doprowadziła do wyeliminowania barier formalno-prawnych dla rozwoju branży.
 
Dyrektor Generalny Lasów Państwowych Konrad Tomaszewski uwypuklił rolę Lasów Państwowych w realizacji projektów na rzecz ochrony klimatu oraz zadeklarował wsparcie dla stowarzyszeń działających w branży.
 

Program kredytowy dla inwestorów indywidualnych


Jednym z elementów współpracy resortu środowiska jest gotowy do uruchomienia program wsparcia dla inwestorów indywidualnych. To pierwszy na polskim rynku program kredytowy dostosowany do budowania w technologii drewnianej. Pozwoli on spopularyzować drewno jako materiał do budowy domów jednorodzinnych.
 
Oferta finansowa programu kredytowego dla inwestorów indywidualnych została przygotowana przez Bank Ochrony Środowiska (BOŚ). Kredyt opracowany pod kątem budownictwa drewnianego charakteryzuje się częstotliwością wypłaty transz dostosowaną do procesu technologicznego produkcji domu z drewna. Z rozeznania rynkowego BOŚ wynika, że wśród potencjalnych inwestorów występuje duże zainteresowanie tego typu produktem, a jego obecny brak znacznie spowalnia proces realizacji inwestycji z wykorzystaniem środków pochodzących z kredytu hipotecznego.
Jednocześnie w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej trwają prace nad uruchomieniem dodatkowych instrumentów wsparcia dla budownictwa drewnianego i budownictwa energooszczędnego.
 

„Polskie Domy Drewniane – mieszkaj w zgodzie z naturą”


Lasy Państwowe, oprócz wsparcia merytorycznego dla programu kredytowego, będą także inwestować bezpośrednio w drewniane budownictwo. 
 
- Lasy Państwowe planują  zainwestować w wielorodzinne budynki drewniane, które zostaną zbudowane na zarządzanych przez nie gruntach. To projekt o nazwie Polskie Domy Drewniane – mieszkaj w zgodzie z naturą. Mieszkania te będą wynajmowane na wolnym rynku - mówił dyrektor generalny Lasów Państwowych Konrad Tomaszewski.

Czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!