| Autor: mikolaj

Stanisław Kalemba na spotkaniu świąteczno-noworocznym ARiMR

- Dziękuję wam za dobrą pracę w minionym roku i wasz wkład w rozwój polskiego rolnictwa i całego sektora żywnościowego, życzę równie owocnej pracy w następnym roku - powiedział minister rolnictwa Stanisław Kalemba na wstępie spotkania z kierownictwem Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, które odbyło się 18 grudnia 2013 r. w siedzibie centrali Agencji w Warszawie.

Stanisław Kalemba na spotkaniu świąteczno-noworocznym ARiMR
Szef resortu Rolnictwa i Rozwoju Wsi, który odwiedził Agencje z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia oraz Nowego Roku,  nakreślił też skalę zadań stojących przed Agencją związanych z rozdzieleniem środków dla polskiej wsi z budżetu Wspólnej Polityki Rolnej Unii Europejskiej na lata 2014-2020. Podkreślił, że środków tych będzie więcej niż było do rozdysponowania w budżecie na lata 2007-2013, ponieważ do przeszło 32 mld euro przeznaczonych bezpośrednio na wsparcie naszego sektora rolno-spożywczego dojdzie jeszcze np. ok. 5,2 mld euro  na rozwój obszarów wiejskich z Funduszy Spójności.

Przyszły rok będzie okresem przejściowym w którym np. dopłaty bezpośrednie będą wypłacane na dotychczasowych zasadach i nasz kraj będzie nadal mógł do nich dołożyć pieniądze "krajowe". Natomiast od 2015 roku nasi rolnicy mają otrzymywać dopłaty w wysokości średniej unijnej czyli ok. 240 euro do hektara. Będzie to możliwe dzięki uzyskanej zgodzie w wyniku negocjacji, by dopłaty mogły być wspierane z przesunięcia środków z II filara WPR czyli z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Polska może przesunąć z PROW na dopłaty do 25% środków z tego Programu.

Stanisław Kalemba skorzystał też z okazji, by pochwalić się gigantycznym wzrostem eksportu żywności coraz bardziej cenionej  na całym świecie.

Obecna na spotkaniu wiceminister rolnictwa Zofia Szalczyk zauważyła z kolei, że Agencja, która ma 20 lat historii i w której ona sama przepracowała wiele lat, dysponuje świetnymi pracownikami i z powodzeniem wypełnia postawione przez nią zadania.  Tylko w zeszłym roku pracownicy ARiMR wydali np. przeszło 2 miliony różnych decyzji. Wskazała przy tym na szczególna rolę pracowników Biur Powiatowych, którzy rozpatrują największą liczbę spraw. 

Prezes Agencji Andrzej Gross dokonał krótkiego podsumowania mijającego roku i wyraziła zadowolenie, że Agencja pracuje sprawnie i nie będzie miała kłopotów z realizacją swojej misji w przyszłości. Podziękował pracownikom ARiMR za oddaną i dobra pracę, która przyniosła tyle pozytywnych rzeczy polskiej wsi. Spotkanie zakończyło się dzieleniem opłatkiem i składaniem życzeń na nadchodzące Święta i Nowy Rok.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!