Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Susza tematem rozmów na Sejmowej Komisji Rolnictwa

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


W ubiegłym tygodniu odbyło się posiedzenie Sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, podczas...

W ubiegłym tygodniu odbyło się posiedzenie Sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, podczas którego wysłuchano informacji Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi na temat podejmowanych lub planowanych działań rządu w sprawie pomocy dla rolników dotkniętych tragiczną klęską suszy, Informację przedstawiła podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Zofia Szalczyk. Minister poinformowała, że problem suszy jest jednym z najtrudniejszych problemów rolnictwa i na terenie większości kraju mamy do czynienia z wysokim poziomem suszy.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Sytuacja jest dynamiczna, dane są aktualizowane, a skutki suszy pogłębiają się. Susza występuje prawie na terenie całego kraju, z wyłączeniem niedużych obszarów górskich i województwa zachodniopomorskiego. Straty wystąpiły w zbożach jarych, ozimych, roślinach strączkowych, w rzepaku i rzepiku, burakach cukrowych, ziemniakach, kukurydzy na kiszonkę, drzewach i krzewach owocowych, truskawkach, warzywach gruntowych, tytoniu, chmielu. W najbliższych raportach Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa prawdopodobnie zostaną zgłoszone straty w kukurydzy przeznaczonej na ziarno.

Do 18 sierpnia br. powołano ponad 700 komisji do spraw szacowania strat spowodowanych przez suszę, ale nie tylko, bo także na przykład przez burze. Komisje te działają w 629 gminach, a ich liczba sukcesywnie się zwiększa. Wstępnie szacuje się, że problem dotyczy 83 tys. gospodarstw rolnych, a powierzchnia suszy to ponad 800 tys. ha, w związku z tym szkody oszacowano na 550 mln zł.

Minister Rolnictwa w dniu 14 sierpnia br. skierował do Komisji Europejskiej wniosek o ustalenie dla Polski nadzwyczajnej pomocy dla producentów bydła, z uwzględnieniem konieczności zakupu pasz. Ponadto zaplanowano rekompensaty za utracone dochody i do każdego hektara użytków rolnych objętego suszą przewidywana jest ryczałtowa pomoc według stawki na 1 hektar, a wysokość tej stawki będzie ustalona po zbilansowaniu liczby hektarów objętych klęską suszy.

Po oszacowaniu strat, co nastąpi dopiero pod koniec okresu wegetacyjnego, producenci będą mogli między innymi ubiegać się o pomoc w postaci: obrotowych kredytów preferencyjnych, które będą mogli przeznaczyć na wznowienie produkcji rolnej, zniżek w ratach i opłatach należnych dla Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Agencji Nieruchomości Rolnych, Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego oraz obniżki podatku rolnego.

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl