| Autor: redakcja12

UWAGA NA DZIKIE ZWIERZĘTA!

Policjanci apelują do kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności w okolicach lasów, ale także łąk i pól, gdzie na drogę często wychodzą dzikie zwierzęta. W weekend na drogach powiatu piskiego odnotowano trzy kolizje pojazdów ze zwierzyną. Na szczęście żaden z uczestników tych kolizji nie doznał obrażeń. Z kolei 16 września 2017 roku doszło do wypadku z udziałem motocyklisty, który uderzył w wybiegającego na drogę jelenia - mężczyzna zginął na miejscu.

UWAGA NA DZIKIE ZWIERZĘTA!

Pisz:


Za oknem mglisto, ciemno i deszczowo. Wraz z nadejściem jesieni pogarszają się nie tylko warunki atmosferyczne, ale także drogowe, co należy uwzględnić wsiadając za kierownicę. Pamiętajmy też, że w każdej chwili na drodze może pojawić się jakaś przeszkoda. Prawdopodobieństwo spotkania zwierzyny na drodze jest największe wczesnym rankiem oraz późnym wieczorem, zwłaszcza w obszarach leśnych, których nie brakuje w powicie piskim. Dzikie zwierzęta były przyczyną aż trzech zdarzeń drogowych na terenie powiatu.
 
W piątek, 15.09.br., po godz. 20.00 na drodze krajowej nr 63 między Piszem, a miejscowością Jeże, kierujący pojazdem marki Toyota Avensis uderzył w jelenia. Zwierzę wbiegło na jezdnię tuż przed jadący samochód.  W tym samym czasie doszło do zdarzenia drogowego z udziałem zwierzęcia na trasie Pisz-Orzysz przy zjeździe do miejscowości Nowe Guty. Tam kierujący pojazdem marki Isuzu również uderzył w jelenia. Godzinę później w okolicach miejscowości Jeże kierujący samochodem marki Ford potrącił łosia, który wbiegł na jezdnię. Na szczęście w wyniku tych zdarzeń nie ucierpiała żadna osoba.
 

Szczytno:


Wczoraj, 16.09.br., po południu oficer dyżurny szczycieńskiej jednostki Policji otrzymał telefonicznie zgłoszenie o wypadku drogowym na drodze krajowej 58 na trasie Dłużek- Czarny Piec, w gminie Jedwabno. Policjanci, którzy pojechali na miejsce ustalili, że kierujący motocyklem yamaha 35-letni mieszkaniec Olsztyna, na prostym odcinku drogi uderzył w wybiegającego z lasu jelenia. W wyniku uderzenia mężczyzna poniósł śmierć na miejscu.
 
Policjanci wyjaśniają wszystkie okoliczności tego śmiertelnego wypadku.
 

Jak się zachować, gdy dostrzeżemy zwierzę na drodze?


- Należy przede wszystkim zwolnić i uważnie obserwować drogę i jej otoczenie. Jeśli zwierzę nas dostrzeże, powinno zejść nam z drogi. Jeśli się nie wystraszy, możemy próbować użyć sygnału dźwiękowego oraz mrugania światłami – wyjaśnił asp. Tomasz Szypczyński, Kierownik Referatu Ruchu Drogowego z Komendy Powiatowej Policji w Piszu. - Należy mieć też świadomość, że światła mogą też przykuć uwagę zwierzęcia i unieruchomić je prosto przed naszym nadjeżdżającym samochodem. Zmniejszenie prędkości i uważne ominięcie zwierzęcia jest najlepszym rozwiązaniem. Nie powinniśmy wychodzić z samochodu w celu płoszenia zwierzęcia, bo może być agresywne.
 
- Pamiętajmy, aby w awaryjnych sytuacjach zawsze stawiać swoje bezpieczeństwo na pierwszym miejscu  - Próba ominięcia zwierzęcia może spowodować, że konsekwencje tego manewru będą poważniejsze, niż w przypadku bezpośredniego z nim zderzenia - mówił asp. T. Szypczyński.

Czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!