Kategorie

Poznaj produkty


Wybrano Prezydium Copa

W dniach 19-20 września 2013 r. w Brukseli doszło do kolejnego w tym roku posiedzenia Prezydium Copa-Cogeca, na którym wybrano nowego Przewodniczącego i sześciu Wiceprzewodniczących Komitetu Copa. Ponadto, dyskutowano nad dokumentem udziału Copa-Cogeca w sprawie przeglądu zasad identyfikacji koniowatych, odpowiedzi Copa-Cogeca na konsultacje społeczne Komisji Europejskiej pt. „Zrównoważony charakter systemu” oraz doszło do wymiany opinii na temat międzynarodowych negocjacji handlowych WTO. W Posiedzeniu udział wzięli: Prezes KRIR Wiktor Szmulewicz, Prezes Zachodniopomorskiej Izby Rolniczej Julian Sierpiński oraz Dyrektor Biura KRIR Katarzyna Szczepaniak.

Wybrano Prezydium Copa
W wyniku przeprowadzonych wyborów nowym Przewodniczącym Copa został Albert Jan Maat (LTO, Holandia), natomiast  z ramienia Polski, zgodnie z umową z 2011 r. pomiędzy polskimi organizacjami będących członkami Komitetu Copa, jednym z Wiceprzewodniczących Copa został Jerzy Chróścikowski – Przewodniczący NSZZ RI „Solidarność”. Pozostali członkowie Prezydencji Copa to: Miklos Zsolt Kis (HCA, Węgry), Xavier Beulin (Fnsea – Francja), Harry Sinclair (UFU, Ulster), Ricardo Serra Arias (ASAJA,  Hiszpania) oraz Maira Dzelzkaleja (LFP, Łotwa). Nowe Prezydium będzie pełnić władzę przez najbliższe dwa lata.

Ponadto, w trakcie obrad poruszono temat rozpoczętych przez Komisję Europejską konsultacji społecznych na temat roli rolnictwa rodzinnego. Copa-Cogeca podkreśliła, że jest ono podstawą gospodarki wiejskiej. Gospodarstwa rodzinne służą społeczeństwu od tysiącleci. Są one główną siłą napędową wzrostu i zatrudnienia na obszarach wiejskich UE, a ponadto dostarczają wysokiej jakości żywność ponad 500 milionom konsumentów. Dlatego też Copa chce zagwarantować, że w przyszłości odegrają one kluczową rolę. Ich strata będzie oznaczać stratę całej społeczności wiejskiej. Dochody rolników odpowiadają połowie średnich zarobków w innych sektorach. W związku z tym musimy zapewnić rolnikom konkurencyjną przyszłość oraz jakość życia porównywalną do tej w innych sektorach.
 
Copa-Cogeca poruszyła również kwestię postępów negocjacji handlowych.  Z informacji, które dyrektor generalny WTO, Pascal Lamy, podał 22 lipca na spotkaniu komitetu ds. negocjacji handlowych, wynika, że spogląda on z optymizmem na postępy negocjacji i z niecierpliwością czeka na konferencję ministerialną, która odbędzie się w dniach 5-7 grudnia br. na Bali. W czasie tego spotkania omówiono również porządek obrad konferencji ministerialnej.

W porządku obrad najbliższej konferencji najprawdopodobniej znajdą się takie punkty jak bezpieczeństwo żywnościowe w ramach wsparcia wewnętrznego (wniosek G33), zarządzanie kontyngentami taryfowymi oraz reguły przyznawania dopłat wywozowych (wniosek G20), mimo iż w dalszym ciągu nie udało się osiągnąć kompromisu.

Następujące rozwiązania kwestii bezpieczeństwa żywnościowego cieszą się największym poparciem: po pierwsze, niektóre programy rządowe obejmujące bezpieczeństwo żywnościowe mogłyby znaleźć się na liście środków zielonej kategorii (np. programy reformy gruntów). Lub, członkowie mogliby zobowiązać się do niekwestionowania takich programów, jeśli zostaną one wprowadzone przez kraje rozwijające się, w celu złagodzenia problemu bezpieczeństwa żywnościowego. Kolejne rozwiązanie, budzące jednak więcej kontrowersji, mogłoby polegać na wprowadzeniu mechanizmów przejściowych, dzięki którym kraje rozwijające się mogłyby poszerzyć kategorię żółtą w przypadku pojawienia się zagrożeń obejmujących bezpieczeństwo żywnościowe. Mimo iż członkowie zgadzają się na zwiększenie elastyczności we wdrażaniu instrumentów jak np. publiczne przechowywanie stosowane w przypadku najczęściej występujących upraw, nie uzgodniono sposobu uruchamiania tego mechanizmu oraz jego warunków.

Nie poczyniono również większych postępów w kwestii administracji kontyngentami taryfowymi (wymiana informacji, monitoring niewypełnionych kwot itd.), której celem jest zwiększenie poziomy wypełniania aktualnie obowiązujących kontyngentów taryfowych.

Kraje nalegające na zwiększenie kontroli dopłat wywozowych, dążą do zmniejszenia dozwolonych ilości (np. do faktycznego poziomu z 2003-05) i skrócenia okresu spłaty kredytów eksportowych.

Rozmowy w tym temacie będą w dalszym ciągu toczyć się we wrześniu.


Tagi:
źródło: