Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
FAO/WHO: 38. sesja Komisji Kodeksu Żywnościowego

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


W dniach 6-11 lipca 2015 roku w Genewie odbyła się 38. sesja Komisji Kodeksu Żywnościowego...

W dniach 6-11 lipca 2015 roku w Genewie odbyła się 38. sesja Komisji Kodeksu Żywnościowego FAO/WHO (KKŻ FAO/WHO), w której udział wzięli delegaci ze 140 państw oraz 1 organizacji członkowskiej (Unii Europejskiej), a także przedstawiciele 33 rządowych i pozarządowych organizacji międzynarodowych. Spotkaniu przewodniczyła pani Awilo Ochieng Pernet.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Obrady zostały zainaugurowane przez dr Margaret Chan, Dyrektor Generalną Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), która w swoim przemówieniu podkreśliła istotną rolę norm kodeksowych oraz przypomniała, że temat bezpieczeństwa żywności został w tym roku wybrany przez WHO jako motyw przewodni obchodów Światowego Dnia Zdrowia.

W zastępstwie Dyrektora Generalnego Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) delegatów powitał dr Ren Wang (Asystent Dyrektora Generalnego FAO, Departament Rolnictwa i Ochrony Konsumentów).

 
W trakcie sesji zatwierdzono wiele norm oraz dokumentów opracowanych przez Komitety KKŻ FAO/WHO między innymi: wytyczne dla kontroli Trichinella spp. w mięsie świniowatych, kodeks praktyki dla żywności o niskiej zawartości wilgotności oraz wartości referencyjne dla potasu w świetle ryzyka zachowań na choroby zakaźne. Do innych istotnych decyzji, które zapadły w trakcie tegorocznego spotkania należy zaliczyć:
  • Przyjęcie na tzw. 5 stopniu procedury (tj. do dalszych technicznych konsultacji) projektu normy dla serów topionych z zastrzeżeniem, że prace nad tym zagadnieniem zostaną przerwane jeśli do następnego posiedzenia Komisji Kodeksu Żywnościowego FAO/WHO nie uda się opracować ostatecznego dokumentu.
  • Zatrzymanie, ku zadowoleniu Unii Europejskiej i jej państw członkowskich, na 8 stopniu procedury najwyższych dopuszczalnych pozostałości (MRL) dla somatotropiny bydlęcej, hormonu wzrostu stosowanego w celu zwiększenia mleczności krów. Temat zostanie jednak wprowadzony do agendy kolejnych sesji KKŻ FAO/WHO z myślą o wypracowaniu konsensusu w przyszłości.
  • Wznowienie prac Komitetu KKŻ FAO/WHO ds. Zbóż i Roślin Strączkowy, którego zadaniem będzie przygotowanie normy dla komosy ryżowej (quinoa). Pracom przewodniczyć będzie Boliwia przy współpracy z USA.
Wartą odnotowania jest również propozycja nowych prac zgłoszona przez Islamską Republikę Iranu (nowy Koordynator dla Regionu Bliskiego Wschodu) dotycząca kwestii autentyczności/integralności żywności. Niestety ze względu na ograniczenia czasowe, nie udało się omówić tego zagadnienia w trakcie tegorocznego posiedzenia. Mając jednak na uwadze fakt, że temat fałszowania żywności jest obecnie szeroko dyskutowany na całym świecie, to z pewnością powyższa kwestia będzie przedmiotem obrad kolejnej sesji.
 
Ponadto istotnym z punktu widzenia regionu Europy był wybór Norwegii jako nowego członka Komitetu Wykonawczego (po Francji) oraz reelekcja Holandii na Regionalnego Koordynatora. Obie kandydatury zostały zgłoszone i entuzjastycznie przyjęte w październiku 2014 roku podczas sesji Regionalnego Komitetu Koordynacyjnego dla Europy (CCEURO).

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl