| Autor: redakcja1

Brak opinii dot. legalizacji importu bawełny GMO i rzepaku GMO

Pod koniec listopada br. „Komitet Odwoławczy” na posiedzeniu Stałego Komitetu ds. Łańcucha Żywnościowego i Zdrowia Zwierząt – SCoFCACH zajmował się sprawą autoryzacji do importu dwóch odmian bawełny GMO: LLcotton25xGHB614 firmy Bayer i MON89913 firmy Monsanto oraz rzepakiem: MON88302 firmy Monsanto – podaje FAMMU/FAPA.

Brak opinii dot. legalizacji importu bawełny GMO i rzepaku GMO

Legalizacja importu bawełny GMO i rzepaku GMO

W trakcie głosowania nie uzyskano kwalifikowanej większości głosów. W związku z tym, ostateczną decyzję powinna podjąć Komisja. Niemniej jednak od niemal roku już osiem odmian GMO czeka na autoryzację Komisji, a jedna na wznowienie autoryzacji.

 

Reprezentanci przemysłu paszowego przestrzegali już w połowie 2014 roku, że zwłoka może wywołać zmniejszenie podaży pasz na europejskim rynku. Szef nowej Komisji Jean-Claude Juncker obiecywał przegląd i zmianę procesu autoryzacji GMO najprawdopodobniej do maja przyszłego roku, aby lepiej odzwierciedlić stanowisko państw członkowskich. Niestety do końca nie wiadomo czy i w jakim stopniu zmiany będą dotyczyły zasad autoryzacji GMO do importu, a także bardziej wrażliwych kwestii dotyczących odmian GMO przeznaczonych do uprawy. Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!