Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
CBoT: Silna przecena pszenicy i soi (14.08.2014)

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Sierpniowe prognozy USDA były zaskakująco dobre dla światowego rynku pszenicy i wspierają...

Sierpniowe prognozy USDA były zaskakująco dobre dla światowego rynku pszenicy i wspierają powrót kontraktów futures do obowiązującego od maja trendu spadkowego.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


W środę wrześniowa seria straciła na CBoT blisko 2% i znajduje się już tylko nieco powyżej swoich wieloletnich minimów z końca lipca.

Prognoza zbiorów pszenicy

Prognozy zbiorów pszenicy podniesiono o 11 mln ton do nowego rekordu 716,1 mln ton. Olbrzymia większość wzrostu dotyczy Regionu Morza Czarnego. Będzie to kolejny rekordowy sezon pod względem zbiorów i doprowadzi do dalszego zwiększenia zapasów tego zboża. Bardzo prawdopodobne są zatem kolejne przeceny pszenicy na giełdzie w Chicago i ustanawianie nowych minimów. Presja na spadki pszenicy unijnej notowanej na Matif (ziarno konsumpcyjne) jest wyraźnie słabsza z uwagi na mniejszy w tym roku udział pszenicy o parametrach konsumpcyjnych w wielu unijnych krajach w tym u największego producenta i eksportera, jakim jest Francja. Dodatkowym czynnikiem dającym pewne wsparcie rynkowi na Matif jest słabnąca unijna waluta. Słabnące euro to zarazem silniejszy dolar amerykański, który ma swój udział w trwających od maja przecenach na amerykańskim rynku zbóż. Wystarczy spojrzeć na zamieszczone niżej wykresy notowań pszenicy na CBoT i notowań EUR/USD w ostatnim półroczu, widać tu bardzo dużą korelację.

Problemy z jakością pszenicy

W UE występują jednak poważne problemy jakościowe, stąd ziarno pszenicy o jakości konsumpcyjnej powinno w większym stopniu opierać się spadkom niż pszenica paszowa notowana na giełdzie w Londynie (tu w grę wchodzi dodatkowo kurs funta brytyjskiego). Sytuacja na unijnym rynku wpływa na silny popyt eksportowy (zakupy w portach) na polską pszenicę o dobrych parametrach jakościowy. Ceny w portach będą tym bardziej atrakcyjne, im wyższy będzie kurs EUR/PLN.

Należy także mieć na uwadze, że rynek pszenicy może w jednej chwili zacząć rosnąć, jeśli okaże się, że Rosja wkroczy na wschodnie tereny Ukrainy np. pod pretekstem pomocy humanitarnej (konwój w drodze).

Ceny zbóż - czytaj więcej

Soja i kukurydza

W przypadku kukurydzy i soi powszechne jest przekonanie, że amerykanie w swoim sierpniowym raporcie mocno zaniżyli wydajność i prognozowane zbiory (mimo że je podnieśli) i kolejne miesięczne raporty pokarzą duży wzrost prognoz. Z drugiej strony najnowsze dane eksportowe wskazują na większy niż przed rokiem popyt na amerykańską kukurydzę i śrutę sojową ze względu na gwałtowny spadek cen.

Pomijając wygasającą w piątek serię sierpniową, soja z dalszymi terminami wykonania mocno tanieje, a seria na nowe zbiory (listopad-14) spadła do poziomu najniższego w historii (tej konkretnej serii). Biorąc pod uwagę, że presja spadkowa na soi powinna utrzymać się do czasu zbiorów, bardzo prawdopodobne jest ustanawianie nowych minimów cenowych rzepaku na Matif.

Notowania zbóż

Zamknięcie notowań futures - 13.08.2014 (środa):
2014-08-13

 • Matif - pszenica (listopad-14): 171,25 eur/t / -0,75 eur/t (-0,4%);
 • Matif - kukurydza (sierpień-14): 154,0 eur/t / 0,0 eur/t (0,0%);
 • Matif – rzepak (sierpień-14): 321,75 eur/t / -0,5 eur/t (-0,2%);
 • CBoT – pszenica (wrzesień-14): 194,1 usd/t / -3,7 usd/t (-1,9%);
 • CBoT – kukurydza (wrzesień-14): 140,9 usd/t / -0,2 usd/t (-0,1%);;
 • CBoT – soja (sierpień-14): 464,9 usd/t / -9,4 usd/t (-2,0%);
 • Winnipeg – canola (listopad-14): 435,4 cad/t / 0,0 cad/t (0,0%).

Notowania zbóż - zobacz więcej
 

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Mniejsze zbiory zbóż na świecie
 • Mniejsze zbiory zbóż na świecie

  Globalne zbiory zbóż z wykluczeniem ryżu w 2017 r. wyniosły 2,092 mld ton, a więc to o 2,3% mniej niż w rekordowym 2016 r.
 • Cena średnia krajowa jęczmienia paszowego jest najwyższa od 3,5 roku
 • Cena średnia krajowa jęczmienia paszowego jest najwyższa od 3,5 roku

  Zmiany cen średnich krajowych większości skupowanych przez przedsiębiorstwa zbóż były nadal niewielkie i w tylko w dwóch przypadkach przekroczyły one 10 zł/t. Obydwa przypadki dotyczyły...
 • Zawirowania na rynku soi
 • Zawirowania na rynku soi

  Chiny podały informację o zamiarze nałożenia 25-proc. ceł na szereg amerykańskich produktów, w tym na soję. Gdyby zostały one wprowadzone, miałoby to bardzo duże przełożenie na światowy...
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej

  IUNG-PIB zgodnie z wymogami Obwieszczenia opracował wartości klimatycznego bilansu wodnego dla wszystkich gmin Polski (2478 gmin) oraz w oparciu o kategorie gleb określił w tych gminach aktualny...
 • play Ceny skupu zbóż w Polsce większe o 20%
 • Ceny skupu zbóż w Polsce większe o 20%

  Końcówka sezonu zbioru zbóż charakteryzuje się zmniejszonym podażem ziarna i delikatnie rosnącymi cenami skupu. Na terenie Polski, ceny skupu zbóż konsumpcyjnych są większe o 20% w...
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl